Ралито на фондовия пазар в САЩ удари спирачка тази седмица, след като нови данни показаха, че цените са се повишили повече от очакваното миналия месец, давайки сигнал, че борбата на Федералния резерв срещу инфлацията може да не приключи толкова лесно, колкото очакваха някои инвеститори.

И трите основни борсови индекса в САЩ се понижиха в петък, след като данните за цените на едро показаха по-горещи от очакваното нива, потвърждавайки сигнала, изпратен във вторник от данните за потребителските цени.

Това кара инвеститорите да преосмислят времето и степента на намаленията на лихвените проценти, които централната банка е предвидила за тази година.

„Трябва да видим по-стабилни признаци, че инфлацията е под контрол, преди Фед да намали лихвите - междувременно пазарът ще бъде силно подвластен на данните“, коментира пред The Wall Street Journal Сумали Санял, мениджър на активи в Xponance.

В петък чувствителните към лихвените проценти акции в секторите технологии и недвижими имоти доведоха индексите до спад.

Nasdaq Composite загуби 0,8%.

S&P 500 падна с 0,5%.

Dow Jones Industrial Average изтри 0,4%, или 145 пункта.

И трите индекса завършиха седмицата надолу, което е първият седмичен спад за всеки от тях от началото на януари.

И Dow, и S&P 500 достигнаха рекордни върхове по-рано през седмицата.

Санял казва, че очаква американската икономика да отслабне по-късно през годината, позовавайки се на няколко признака за забавяне, като по-малко работници, които напускат работа, по-ниски продажби на дребно и съкращения на корпоративните разходи.

Базисната инфлация, измерена чрез индекса на цените на личните потребителски разходи, който ще бъде публикуван по-късно този месец от Министерството на търговията, вероятно ще се е увеличила с 0,4% през януари, според прогнози на икономисти от Уолстрийт. Базисната инфлация изключва променливите цени на храните и енергията и анализаторите смятат, че тя улавя по-добре основните ценови тенденции.

Междувременно представители на Фед вече сигнализираха, че е вероятно да запазят лихвените проценти стабилни на срещата си следващия месец, а след това ще получат още три показателя за инфлацията преди срещата си за паричната политиката на 30 април - 1 май.

По отношение на сезона на печалбите почти 80% от компаниите в S&P 500 са отчели тримесечни резултати, като 75% от тях надминават прогнозите, според данни, събрани от FactSet.

При отделните акции Applied Materials, която продава машини за производство на чипове, беше най-добре представилата се в S&P 500, добавяйки приблизително 6%. Vulcan Materials, която продава трошен камък и пясък за строителни проекти, се увеличи с около 5%, второто най-голямо покачване в индекса.

Приложението за доставка на храна DoorDash се понижи с 8,1%, Opendoor Technologies падна с 10%, а софтуерната компания Dropbox се срина с 23%, след като тримесечните ѝ резултати изплашиха инвеститорите.

Данните за имотния сектор в САЩ също се оказаха разочароващи. Започнатите жилища през януари са спаднали с 14,8% спрямо декември до сезонно коригирана годишна норма от 1,33 милиона, съобщи Бюрото за преброяване на населението в петък. Това е най-големият спад на процентна база от април 2020 г., когато икономиката беше блокирана, за да се забави разпространението на Covid-19.

Това повлече акциите на строителни компании и други дружества в имотния сектор надолу. Interfor, един от най-големите производители на дървен материал в Северна Америка, заяви, че ще ограничи производството в дъскорезниците в Орегон и Британска Колумбия поради слабото търсене от страна на строителите и високите разходи за дървени трупи.

Отвъд океана акциите отбелязаха предимно ръстове. Германският DAX се покачи с 0,4% в петък до нов рекорд. Stoxx Европа 600 завърши с 0,6% на 52-седмичен връх.

Японският индекс Nikkei 225 се повиши с 0,9% до най-високото си затваряне от началото на 1990 г.

Индексът Hang Seng в Хонконг завърши нагоре за втора поредна седмица след ръст от 2,5% в петък.

Пазарите в континентален Китай бяха затворени през цялата седмица за новогодишните празници по лунния календар.