Страните от ЕС постигнаха съгласие по техническите подробности на Акта за изкуствения интелект - първият в света опит за регулиране на технологията в съответствие с подход, основан на риска.

Сега документът трябва да бъде подписан от законодателите на ЕС, преди правилата да влязат в сила.

Европейският комисар Тиери Бретон заяви, че Законът за изкуствения интелект е исторически и първи в света.

"Днес държавите членки одобриха политическото споразумение, постигнато през декември, като признаха перфектния баланс, намерен от преговарящите между иновациите и безопасността", заяви той, цитиран от Reuters.

Дали ще бъде постигнато споразумение обаче оставаше въпрос с несигурен отговор до самия край, отбелязва Euronews.

Франция беше най-скептично настроена към регулирането на т.нар. основополагащи модели като ChatGPT. Страната се противопоставяше на всяко обвързващо задължение за доставчиците на такива модели.

Тя имаше резерви и по отношение на изискванията за прозрачност и търговските тайни, но на днешната среща на посланиците на ЕС текстът беше одобрен единодушно.


Пълна катастрофа или гениална идея: Какво е новият европейски закон за AIДоговорен след 36-часови преговори, Актът на ЕС за изкуствения интелект беше приветстван като исторически, но реакциите на технологичния сектор са смесени

Чатботове

Основаният на риска подход на Европейската комисия към изкуствения интелект като цяло беше посрещнат положително през 2021 г., когато правилникът беше представен за първи път, но подложен на натиск в края на 2022 г., когато OpenAI стартира ChatGPT и предизвика глобален дебат за чатботовете.

Европейският парламент добави нов член с обширен списък от задължения, за да гарантира, че тези системи зачитат основните права, тъй като планът на изпълнителната власт на ЕС не включваше разпоредби за моделите на стартъпо. В отговор, Германия, Франция и Италия излязоха с контрапредложение, в което се предпочита "задължителна саморегулация чрез кодекси за поведение".

Италия поведе в забраната на ChatGPT. Кои други са готови да го направятOpenAI може да понесе глоба от 20 млн. евро или 4% годишни приходи, ако не предложи мерки в срок от 20 дни След днешното одобрение Европейският парламент най-вероятно ще гласува в своите комисии по вътрешен пазар и граждански свободи в средата на февруари, а на пленарно заседание - през март или април.

След това се очаква актът да влезе в сила и да включва период на прилагане до 36 месеца. Изискванията за моделите с изкуствен интелект ще започнат да се прилагат след една година.

Категории на риска Законът разделя системите с AI на няколко основни категории в зависимост от потенциалния риск, който представляват за обществото.

Акселерация или унищожение: Най-опасният дебат за AI в Силициевата долинаAI е в центъра на огромно разделение между тези, които напълно приемат бързия темп на иновациите и онези, които искат той да се забави поради редица рискове Системите, които се считат за високорискови, ще бъдат обект на строги правила, които ще се прилагат преди да навлязат на пазара на ЕС. След като бъдат достъпни, те ще са под надзора на националните органи, подпомагани от службата за AI в Европейската комисия.

Тези, които попадат в категорията на минималния риск, ще бъдат освободени от допълнителни правила, а тези, които са обозначени като ограничен риск, ще трябва да спазват основни задължения за прозрачност.

Походът на пазачите: IT гиганти тръгват срещу дигиталния контрол в ЕвропаAlphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta и Microsoft се смятат за компании

Технологичната лобистка група CCIA, в която членуват Google, Amazon, Apple и Meta Platforms предупреди за предстоящи препятствия за Закона, допълва Reuters.

"Много от новите правила за изкуствения интелект остават неясни и могат да забавят разработването и внедряването на иновативни приложения за изкуствен интелект в Европа", заяви старши мениджърът по политиките на CCIA Europe Бонифас де Шамприс.

"Ето защо правилното прилагане на Закона ще бъде от решаващо значение, за да се гарантира, че правилата за AI не натоварват прекомерно компаниите в стремежа им да въвеждат иновации и да се конкурират на един процъфтяващ, силно динамичен пазар".