Азиатските валути с четвърти седмичен ръст
Азиатските валути са се насочили към четвъртото си поредно седмично поскъпване, водени от южнокорейския вон, след данни, сочещи, че най-лошото за световната икономика може да е отминало.
Индустриалното производство в Китай се е повишило за пръв път от три месеца насам, посочи изнесен вчера доклад. Междувременно тайванската икономика се е върнала към растеж през третото тримесечие на годината, а щатското промишлено производство се е ускорило с повече от очакванията през октомври.
„Налице е оптимизъм за възстановяването на световната икономика и подобрение на нагласите към риск“, коментира Хидеки Хайаши от Японския център за икономически изследвания, цитиран от Bloomberg. “Това окуражава притока на инвестиции към Азия и подкрепя икономиките в региона и техните валути“, допълва още специалистът.
Южнокорейският вон поскъпна с 0.6% през тази седмица до 1 090 вона за долар, а тайванският долар се повиши с 0.3% до 29.26 спрямо щатския. Малоазийската валута добави 0.2% към стойността си, а китайският юан – 0.1%.
Индексът Bloomberg-JPMorgan Asia Dollar Index, следящ представянето на 10-те най-активно търгувани азиатски валути, без йената, достигна 117.98 пункта, или най-високото ниво от 29 февруари насам.
Индикаторът MSCI Asia Pacific Index, следящ представянето на индексите в региона, добави 0.9% към стойността си тази седмица.
Облигационните фондове, насочени към развиващите се пазари, са регистрирали нетен прилив на средства в размер на 1.1 млрд. долара за седмицата до 31 октомври, което бе осма поредна седмица на прилив на средства от над 1 млрд. долара.
Специалистите са най-позитивно настроени за цената на златото от 10 седмици насам предвид на очакванията за по-нататъшни действия от страна на световните централни банки за стимулиране на ръста.
От началото на годината златото е добавило 9.6% до 1 713.25 долара за унция. За сравнение, индексът, следящ представянето на основните суровини, е загубил 1.2% от началото на годината, а този, следящ представянето на световните индекси, е донесъл възвращаемост от 11%.
Сред 27-те анализатора, дали своите очаквания за златото, 18 са позитивно настроени, 5 са негативно, а 4 неутрални.
Петролът прекъсна ръста си от предходните дни и отбеляза понижение, като цената на суровия петрол с доставка през декември се понижи с 47 цента до 86.62 долара за барел.