П. Кръстев: Проблеми за йената след решението да се купува евро дълг
Японската йена стартира седмицата необичайно силно и за момента създава впечатлението, че постепенно излиза от състоянието на тежък нокдаун, в което бе повече от три поредни месеца, коментира специално за Fx1.bg Петър Кръстев, дилър международни финансови пазари, ИП „БенчМарк Финанс” АД.
Вчера и днес японската валута взе предимство в основните си кръстосани курсове, отдалечавайки се от рекордното 29-месечно дъно спрямо американския долар (88.40) и 18-месечния минимум, до който се срина срещу еврото (115.99).
Шансовете за по-дълбока корекция в полза на йената обаче изглеждат нищожни, не само заради високата вероятност от нови монетарни стимули на Японската централна банка в близко бъдеще. Всъщност всяка новина се приема изключително недоверчиво от пазарните участници и обикновено ефектът върху йената е отрицателен.
Тази сутрин японската валута бе взела известна преднина срещу еврото, но така и не успя да я задържи заради съобщението, че японското финансово министерство е готово да изкупува облигации, емитирани от Европейския механизъм за стабилност (ESM). Според японския министър на финансите Таро Асо участието на страната в изкупуването на европейски дълг ще помогне за стабилизирането на региона.
Европейският механизъм за стабилност бе създаден миналия октомври и това ще бъде първото емитиране на ценни книжа. Япония ще се включи с изкупуване на част от този дълг и планира да участва регулярно с покупки, които ще финансира с резерви в чуждестранна валута и други активи.
Това не е първият път, в който Япония купува европейски облигации. Страната участваше на предишния аукцион на ценни книжа, тогава емитирани от временния Европейски фонд за финансова стабилност (EFSF), който имаше за цел да кредитира при нужда страните от еврозоната.
Все пак още не е ясно дали покупките на облигации от Европейския механизъм за стабилност биха имали директен отрицателен ефект върху йената. Затова има вероятност днешните движения на форекс пазара да се смятат отчасти за спекулативни. От финансовото министерство на Япония не са уточнили по какъв начин ще гарантират планираните покупки. Един от вариантите е чрез вече притежавани облигации, деноминирани в евро. При този сценарий йената няма да бъде пряко застрашена.