Доларът над 87 йени след решението за избягване на фискалната пропаст
Йената и доларът поевтиняха спрямо повечето основни валути, след като щатските законодатели успяха да намерят решение за избягване на така наречената „фискална пропаст“.
Доларовият индекс се понижи след решението, довело до избягване на по-високите данъци върху доходите на работещите американци.
Доларът поскъпна спрямо йената отвъд 87 йени за пръв път от две и половина години и рано тази сутрин се търгува при нива от 87.15 йени. Най-ниската стойност, до която йената поевтиня бе при ниво от 87.30 йени за долар.
“Това е един типичен пазар на включване на риска, при който йената и доларът са продавани от инвеститорите“ според Сатоши Окагава, валутен стратег в Sumitomo Mitsui Banking Corp., цитиран от Bloomberg. “Фискалната пропаст в САЩ вече не е на дневен ред“, допълва специалистът.
Йената отбеляза сериозна загуба и спрямо еврото, губейки 1.1% от стойността си до 115.72 йени за едно евро. Най-високата стойност, до която единната валута се повиши, бе при 115.99 йени, или ниво, невиждано от 8 юли 2011 година.
Доларът загуби 0.6% спрямо еврото до нива на търговия от 1.3269.
До голяма степен изригването на основните валути спрямо йената може да се предопределя от относително слабите търгувани обеми на форекс пазара. Японският пазар е затворен до 4 януари за честване на национални празници и вчера нямаше търговия на останалите основни пазари.
Президентът на САЩ Барак Обама обяви, че ще подпише достигнатото от Конгреса споразумение.
„Независимо от решението за фискалната пропаст, най-вероятно щатската икономика ще продължи да е изправена пред сериозни проблеми, свързани с ръста“, коментира Шон Калоу, валутен стратег в Westpac Banking Corp., цитиран от Bloomberg. “Историята на слабия долар най-вероятно ще е в пълна сила през първите няколко месеца на годината“, допълва той.
Вчера в новогодишното си изявление, новият премиер на Япония заяви, че цел номер едно е да се спре поскъпването на японската валута и дефлацията в страната. Смела парична политика е едно от трите неща, които трябва да се предприемат, допълни той.
„На този етап йената най-вероятно ще продължи да е слаба“ според Андрю Солтър, валутен стратег в Australia & New Zealand Banking Group Ltd. “Ако се изчака месец или два, ще се види какво може да направи правителството, за да се постигне поставените цели“, допълва анализаторът.
През изминалата година японската валута поевтиня с 11% спрямо долара и се превърна в най-понижаващата се основна валута. Това бе най-голямото й годишно понижение от 2005 година.
Японската валута все още е с 16% по-скъпа спрямо 10-годишното й средно ниво от 101 йена.