Повишението на БФБ кара все повече инвеститори да се чудят дали това е начало на нов възходящ тренд, който ще продължи и през следващите месеци, или ще станем свидетели на корекция и връщане към това, което сме свикнали да виждаме.

За да видим дали инвеститорите могат да очакват още повишения, ще се обърнем към критериите, според специалисти, които дават основание покупките на акции да се смятат за добро решение. Разбира се, ще видим дали има изпълнение в настоящата среда на повечето от критериите за това и ще сравним ситуацията с края на 2011 г. Ето и кои са те:

1. Анализатори да променят изказванията си в подкрепа на пазара

Все повече стават анализаторите, които смятат, че родните индекси са с добър догонващ потенциал и в началото на нов възходящ тренд. Като последен пример в това отношение ще дадем Александър Николов, който по време на уебинара на ИП Карол заяви:

„От краткосрочна гледна точка имаме консолидация, която в последните дни на миналата година бе пробита. С това получихме краткосрочен сигнал за промяна на тренда във възходящ. Това означава, че е много вероятно да очакваме движение към 450-515 пункта, а в случай, че видим пробив на последното ниво, картината ще стане много позитивна“

Определено не липсват подобни изказвания и от редица други специалисти, каквито само преди три-шест месеца не можехме да си представим, че ще чуем, и говорихме за тест на историческото дъно от 2009 г.

По този критерий има сигнал за покупки.

В края на 2011 г. по този критерий нямаше сигнал за покупки.

2. Пазарът да е на ваша страна

Почти всички пазарни наблюдатели препоръчват на инвеститорите да влизат в подходящ момент, когато пазарът е в тяхната посока. Така те намаляват риска от значителна загуба на капитал при опити за „ловене на дъна“.

Налице са няколко сигнала за това, че пазарът е променил своята посока. На първо място, той се е отдалечил с над 20% от дъното си, което е сигнал за началото на „бичи цикъл“.

На второ място е налице изключително силен сигнал – даден с пресичането на 50-дневната пълзяща средна над 200-дневната такава, което е сигнал за промяна на дългосрочния тренд.

По този критерий има сигнал за покупки.

В края на 2011 г. тук нямаше подобен сигнал.

3. Нови “мини“ върхове

За да се разбере, че дъното е в историята, а трендът се е променил трайно в положителна посока, е необходимо поне едно минирали, което да постави край на намирането на нови дъна. Подобни мини върхове не бива да плашат инвеститорите, напротив. Последните би следвало да влизат в позиции при наближаването им.

Все още индексът е далеч от мини-върха при 450 пункта.

По този критерий няма сигнал за покупка.

В края на 2011 г. тук също нямаше подобен сигнал.

4. Купувате по-рано от другите

Ако сте убеден сам за себе си, че трендът се е променил, то влизането в пазара преди масовия инвеститор може да е изключително изгодно начинание. В крайна сметка основната част от повишенията се случват традиционно в първата четвърт от един „бичи цикъл".

Разбира се, трябва да споменем, че подобно действие крие и известни рискове да прибързате. В тази насока, за покупки могат да се използват всякакви леки корекции на индекса.

По този критерий има сигнал за влизане, както имаше и в края на 2011 г.

5. Държите спестяванията си в алтернативни инвестиции с понижаващ се доход

Намаляването на дохода от алтернативни инвестиции, смятани за относително безрискови, като депозити, например, също може да е добър довод да пренасочите инвестициите си в акции.

Тук нещата се подсилват още повече, като доходността на депозитите се понижи още от началото на тази година с въвеждането на данък върху лихвите от тях.

Тук сигнал за покупки могат да получат и институционалните инвеститори, държащи голяма част от спестяванията на управляваните инвестиции в депозити и облигации.

По този критерий има сигнал за влизане, както имаше и в края на 2011 г.

6. Инфлацията е сериозна заплаха

В настоящите времена, когато инфлацията е все по-реална заплаха, инвестициите на борсата (която в дългосрочен план е сред най-добрите защити срещу нея) може да изглежда изключително разумно решение.

По повод на инфлацията обаче очакванията са за запазване на нивата й на разумни нива предвид на дълговата криза в Европа.

Тук има смесени сигнали за влизане, както и в края на 2011 г.

7. Добри финансови показатели

Родната борса е с едно от най-ниските съотношения цена-печалба в Европа и света, заедно с останалите страни от Източна Европа. Съотношението цена-счетоводна стойност на родните компании е под 1, което е добър признак, че те са относително евтини.

По този критерий има сигнал за покупки.

В края на 2011 г. тук нямаше сигнал за покупки.

8. Добро представяне на финансовите пазари по света

Изоставането на борсата ни няма как да трае вечно, защото би отворило вакуум, който, рано или късно, да се запълни от спекулативни фондове. Предвид положителното представяне на световните пазари през изминалата година и изключително слабото на родния пазар, налице е сериозен догонващ потенциал.

По този критерий има сигнал за влизане, както и в края на 2011 г.

9. Възстановяване на икономиката ни

Една от най-големите зависимости (поне за нормалните борси по света) е между представянето на икономиката и борсата. Възстановяване на икономиката ни и ускоряване на ръста ще са трайно свидетелство за едно добро очаквано представяне и на финансовия пазар.

Инвеститорите трябва да имат предвид, че борсата обикновено изпреварва със своето представяне очакванията за представянето на икономиката.

Плахи положителни симптоми има, като от ЕБВР завишиха леко прогнозата си за ръст на БВП на България до 1.9%, в сравнение с 1.7% през октомври.

По този критерий има смесени сигнали за влизане.

В края на 2011 г. нямаше сигнал за покупки.

Като обобщение, можем да кажем, че въз основа на 9-те представени критерии, потвърждение за подходящ момент за влизане имаме по шест от тях, по два има смесени сигнала и по един все още няма потвърждение.

За сравнение, преди година потвърждение имаше при половината от критериите и при един имаше смесени сигнали.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции.