Какво би означавало второто президентство на Тръмп за Китай?
Плановете му за 60% мита върху китайските стоки може да представляват „голям риск за растежа“ на страната, според Goldman Sachs. Според други анализатори обаче Китай може да има „положителни“ търговски резултати при президентството на Тръмп
Ако Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, неговите планове за 60% мита върху китайските стоки може да представляват „голям риск за растежa“ на Китай, според Goldman Sachs.
„В момента износът е основна светла точка в китайската икономика и мисля, че политиците в страната се подготвят за завръщането на Тръмп“, казва пред CNBC Хуей Шан, главен икономист за Китай в Goldman Sachs.
Приносът на износа на стоки към растежа на реалния БВП в Китай за второто тримесечие на тази година е най-високият от първото тримесечие на 2022 г., когато Covid-19 ограниченията ограничиха вътрешната икономическа активност, според анализатори на Citi.
САЩ са най-големият търговски партньор на Китай по отношение на отделните държави, докато Европейският съюз изостава от Югоизточна Азия като най-голям регионален търговски партньор на Китай.
Шансовете Тръмп да се завърне като президент на САЩ се повишиха, след като той оцеля при опит за убийство в събота и избра бившия си критик Джей Ди Ванс за свой вицепрезидент два дни по-късно. В първото си интервю след избора Ванс каза пред Fox News, че не войната в Украйна, а Китай е „истинският проблем“ за САЩ и представлява „най-голямата заплаха“.
Тръмп повиши митата върху китайските стоки, когато беше президент през 2018 г., и заплаши да ги увеличи до 60%, ако бъде преизбран тази есен.
Шан от Goldman Sachs посочва, че митата през 2018 г. не са засегнали значително износа на Китай за САЩ.
По-нови данни обаче показват, че износът на Китай за САЩ се е повишил със скромните 1,5% през първата половина на годината.
Затова, „ако се наложат 60% мита, последиците за макроикономиката ще бъдат доста значителни“, добавя Шан.
„Китайските политиците трябва да помислят за вътрешното търсене и да се съсредоточат върху нещо, което е по-устойчиво за перспективите за растеж“, коментира експертът на Goldman Sachs.
Призиви за стимули
Икономиката на Китай е нараснала с 4,7% през второто тримесечие в сравнение с предходната година, което не оправдава очакванията на икономистите и носи растеж за първата половина на годината до 5%. Това предизвиква някои призиви за повече стимули, ако втората по големина икономика в света иска да достигне ръст от 5% за цялата година.
Досега Китай се въздържаше от мерки за стимулиране. Висшите лидери на страната се срещат в Пекин тази седмица за Трети пленум, който се очаква да определи дългосрочните цели на икономическата политика.
Анализаторите на Citi заявиха в понеделник, че слабите продажби на дребно и разочароващият растеж през второто тримесечие няма да бъдат достатъчни, за да убедят Пекин да увеличи подкрепата за икономиката, освен ако не се случат големи сътресения.
Целият износ на Китай, деноминиран в щатски долари, е нараснал с 3,6% през първите шест месеца на годината след по-добро от очакваното глобално търсене на китайски стоки през последните месеци.
На този фон Тао Уанг, ръководител на азиатската икономика и главен икономист за Китай в UBS Investment Bank, казва, че китайските власти вероятно няма да са склонни да въведат големи стимули през следващите няколко месеца, за да спестят ресурси в случай на по-голяма икономическа слабост и повишени тарифи.
Не всички анализатори обаче вярват, че евентуално президентство на Тръмп ще се окаже пагубно за Китай.
Бен Харбург от Corevalues Alpha коментира пред CNBC, че е по-вероятно Китай да има „положителни“ търговски резултати при президентството на Тръмп, предвид „транзакционния характер“ на бившия президент.
„Той е човек, който сключва сделки и като всеки преговарящ, обича да поставя ниско летвата и да определя ниска цена, а след това да работи нагоре“, добавя експертът.
Говорейки за външната политика, Харбург посочва, че друг мандат на Байдън също би означавал продължаване на митата, както и „намеса върху вътрешните проблеми на Китай“ – което няма да подобри значително икономиката на страната, нито отношенията ѝ със САЩ.