В епохата на смартфоните, когато приложението за камерата е на един клик разстояние, може да звучи странно, че цифровите фотоапарати преживяват истински ренесанс.

Но точно това се случва. Виновниците са, естествено, социалните мрежи и техните потребители.

Според Google Trends търсенията за "цифров фотоапарат" са се удвоили от 2021 година насам, а в TikTok хаштагът #digitalcamera съдържа над 276 000 видеа.

Тази тенденция идва на фона на нарастващата популярност на модели като Canon PowerShot и Sony RX100, които намират ново приложение в ръцете на така наречените "digicam girlies", пише The Independent.

Дори известни личности като Кайли Дженър и Бела Хадид споделят снимки с по-лошо качество, които са в стила на албумите от началото на 2000-те.

Според Жоржина Парът, мениджър в John Lewis, продажбите на тези камери са скочили с 50%. Моделите на Canon и Fujifilm са особено популярни сред потребителите, които искат да запечатат "перфектния кадър".

Тази промяна в предпочитанията се дължи главно на Gen Z – поколение, което поставя нови стандарти за това как документираме и споделяме моментите от живота си. Според Матю Руиф, CEO на Photoroom, Gen Z не просто снима, за да запази спомени – за тях процесът е също толкова важен.

Може би смартфоните са направили правенето на снимки твърде лесно.

Те ни позволяват да правим по пет снимки, когато ни трябва само една, и ни карат да прекарваме часове в анализиране, ретуширане и филтриране. Лесно можем да заснемем всичко – от картина в галерия до чаша капучино с интересна рисунка върху пяната. Но това улеснение понякога води дори до скука, превръщайки фотографията в

суетно и натрапчиво занимание, което бързо омръзва.

И тук се появяват цифровите фотоапарати.

Те ни връщат към по-прост подход – забавят темпото, с което се движим. Хората, които притежават подобни камери, правят само по няколко снимки вместо десетки, запазват ги за специални поводи, както някога са правели с аналоговите камери.

Причината е очевидна – тези устройства не са постоянно в ръцете ни, както смартфоните, и изискват малко повече усилие за използване. Снимките с по-ниска резолюция също така добавят обичания ретро чар, който пасва перфектно на настоящата мания по всичко от епохата Y2K.

Тогава тези камери са били хит, а днес тази естетика се преражда. Както дънките с ниска талия, малките слънчеви очила и прозрачните рокли доминират модните подиуми, така и снимките с не толкова добро качество се превръщат в тренд за новото поколение.

"Дигиталните фотоапарати постигат перфектния баланс за днешната тенденция, като комбинират носталгична, естествена визия с точно толкова несъвършенства, че да изпъкнат сред потока от перфектно изглеждащи снимки, направени със смартфони", казва Руиф пред The Independent.

Още една причина за тяхното завръщане е семплостта. Камерата е създадена с една-единствена цел - да прави снимки. Това ни откъсва от смартфоните и зависимостта ни от тях.

"Този подход към фотографията е директна реакция на хиперсвързания свят, в който живеем", добавя Руиф.

Помислете кога за последно сте прекарали повече от час без телефона си? За много хора това се случва само в ситуации, когато нямат друг избор, например по време на тренировки или специални събития.

Използването на дигитална камера обаче променя начина, по който улавяме моментите около нас. Вместо да мислим за това какво ще публикуваме в Instagram, започваме да се фокусираме върху самите спомени и хората около нас. Независимо дали ви интересува естетиката или просто обичате старите технологии, всеки може да извлече полза от тази тенденция.

Всичко, което ни помага да прекарваме по-малко време със смартфоните си, заслужава вниманието ни – дори ако това означава просто да натиснете копчето на една стара, малка камера.