През 2014 г. бившият професионален плувец и най-награждаван олимпийски шампион за всички времена Майкъл Фелпс се регистрира в център за стационарно лечение, тъй като дълбоката депресия го подтиква към злоупотреба с наркотици и мисли за самоубийство.

Това се случва след първото оттегляне от Олимпийските игри през 2012 г., когато обявява, че прекратява кариерата си в състезателното плуване (после той продължава да се състезава на Олимпийските игри през 2016 г., печели пет златни и един сребърен медал, след което официално се оттегля).

„Преди първото ми оттегляне се възприемах стриктно като олимпийски състезател или плувец - някой, който носи очила и плувна шапка, а не някой с чувства и емоции“, казва Фелпс пред Fortune.

След като осъзнава, че не може да продължава да потиска това, през което преминава, си дава сметка и за важността на психичното здраве - за себе си и за другите.

„Видях какво причиняват психичните проблеми на членовете на моето олимпийско семейство, но видях и какво причиняват на хората по целия свят“, казва Фелпс.

Това го подтиква към практики за грижа за себе си, които прилага всеки ден, за да продължи да се показва като „най-доброто си аз“.

След първата си терапевтична сесия Фелпс си спомня, че е променен човек. Излиза от лечебното заведение с нов стремеж да се грижи за ума си - и да се представи по най-добрия начин за последната Олимпиада през 2016 г.

Вече пенсиониран, Фелпс пренася наученото от терапията в ежедневните си усилия да стане още по-добра версия на себе си, надявайки се да използва знанията си, за да помогне на много други хора, които се борят с проблеми в психичното си здраве.

Ето каква е стратегията на Майкъл Фелпс да бъде най-добрата верссия себе си - дори, когато има лош ден.

1. Фокусиране върху физическото здраве

Фелпс започва всяка сутрин със студено потапяне в ледена вана. „За мен това е начин да се пренастроя“, казва той.

Като бивш олимпийски атлет упражненията, естествено, са част от рутинната му програма. Стреми се да тренира пет-шест дни в седмицата - практика, която му помага да се чувства отново себе си, когато се събуди с отпадналост.

Когато влезе в залата, пуска музика. „Ако съм в лошо настроение... това е голяма част от начина ми да вляза в какъвто и да е режим или зона, в която трябва да бъда.“

Фелпс е и запален играч на голф и казва, че това е част от неговия инструментариум за подобряване на психическото състояние.

Но един от най-важните фактори за физическото му благополучие, е да слуша тялото си. Ако мускулите му са болезнени, стегнати или напрегнати, той търси външно лечение, като например акупунктура.

„Ако тялото ми казва нещо, трябва да опитам нещо“, казва Фелпс.

2. Трик за бързо заспиване

Фелпс казва, че важна част за доброто настроение е здравословният сън, а това означава да спите по осем часа всяка нощ. „Ако имам осем часа на нощ, мога да мина през стена“, споделя той.

Фелпс, който се бори с мисли, които го държат буден през нощта, е разработил стратегия за успокояване на ума си, за да може да заспи по-лесно.

„Лежиш, оглеждаш стаята си и се опитваш да запомниш всеки детайл, който виждаш, а след това затваряш очи и обикаляш стаята три пъти. Ако умът ви започне да се разсейва, върнете се към началната точка. Гарантирам ви, че ако стигнете до третия път, ще заспите или ще бъдете съвсем близо до това“.

3. Водене на дневник

Воденето на дневник е от съществено значение за психическото му здраве, тъй като позволява на Фелпс свободно да изразява мислите си.

„Доброто, лошото, грозното - всичко това се записва на хартия“, казва той.

Това е толкова успешен навик, че съпругата му, моделът Никол Джонсън Фелпс, също включва воденето на дневник в своята практика за грижа за себе си.

4. Групов чат

Фелпс се доверява на груповия чат с приятели, който според него е полезен винаги, когато той или някой от групата има труден психически момент или това, което нарича „влакче в увеселителен парк“.

Той казва, че ако някой е в спирала, ще изпрати в чата емотиконка на влакче в увеселителен парк.

„Ние просто се проверяваме един друг. Тези съобщения идват понякога за мен, а може би понякога и за други, в супер важни моменти“, казва Фелпс. „Това ни позволява да се отворим и да говорим за нещата, през които минаваме, вместо да се въртим сами.“

5. Търсене на професионална помощ

Терапията вероятно е най-важният инструмент за Фелпс.

След стационарното лечение преди 10 години, той не е искал да се връща към разделянето на всичките си трудни емоции.

„През 2014 г., когато посетих първия си терапевт, бях най-напрегнатото същество на планетата“, казва Фелпс.

„Но когато излязох, се почувствах като нов човек. Винаги правя сравнение с онази реклама на „Сникърс“ с Бети Уайт. Хапваш Сникърс и просто се чувстваш по-добре - така беше. Буквално влизаш и просто говориш с някого и изведнъж се чувстваш по-добре.“, допълва той.