Защо фактите не печелят спорове (и как всъщност да убедим човека срещу нас, че сме прави)
Логиката невинаги е на ваша страна – истинското влияние идва от разбирането, а не от надмощието в разговора
Когато спорим с някого, без значение дали става въпрос за колега, партньор или член на семейството, често се опитваме да изградим аргументите си върху „неоспорими факти“. Логиката ни е, че ако предоставим достатъчно убедителни доказателства, „опозицията“ в крайна сметка ще се съгласи с нас.
Оказва се обаче, че това е една от най-големите заблуди, когато става въпрос за това наистина да убедим човека срещу нас в своите думи, казва пред CNBC Make It Кърт Грей, професор по социална психология в Университета на Северна Каролина. Според него фактите всъщност невинаги имат силата, която им придаваме. „Голяма грешка е да вярваме, че фактите са достатъчно мощни, за да променят нечие мнение“, добавя той.
Дори когато хората имат достъп до научни изследвания и доказателства в подкрепа на дадено твърдение, те често избират просто да не му вярват.
Проучване, публикувано през 2018 г. в Journal of Management, показва, че дори когато представим факти, отсрещната страна може просто да ги отхвърли като „неточни“ или „измислени“.
Основната причина за този феномен е, че всеки живее в собствения си информационен балон, в който фактите вече нямат универсална стойност.
Как тогава можем да убедим някого, който не е съгласен с нас?
Според Грей решението е да бъдем малко по-съпричастни. Вместо да се фокусираме върху това кой от нас е в правото си, трябва да приемем, че в крайна сметка всички се стремим към едно и също - да защитим себе си, семейството и общността. Просто всеки има различна гледна точка.
За да преодолеем различията в един разговор, е важно да опитаме да разберем страховете и мотивите на човека срещу нас.
„Често тези дискусии не са истински разговори, а по-скоро опит да победим или да изложим опонента си“, казва Грей. „Истинският диалог включва доста въпроси и желание да разберем другата страна.“
Грей предлага три стъпки за по-продуктивен разговор с човек, с когото не сме съгласни:
- Опитайте се да разберете мотивацията им - задавайте въпроси и бъдете наистина любопитни към начина, по който са стигнали до своите убеждения.
- Потвърдете гледната им точка - дори да не я споделяте, покажете, че разбирате как са стигнали до изводите си.
- Обяснете личната си връзка с темата - вместо да изброявате сухи факти, споделете лична история, която да обясни защо сте на различно мнение.
Хората са по-склонни да приемат чуждата гледна точка, когато зад нея стои личният опит, а не просто статистика. „Ако разговаряте с някого само за да докажете, че вие сте прав, вече сте загубили, защото никой не признава поражение, когато става въпрос за морал“, казва Грей и добавя: "Вместо това, стремете се да проявите разбиране."