Ако през последните няколко години сте имали усещането, че бъдещето се движи към вас като влак стрела, не сте сами. 

Шокът (и спадът на технологичните акции), който съпътстваше обявяването миналата седмица на по-евтин модел на изкуствен интелект от китайската компания DeepSeek, показва, че дори експертите могат да бъдат заслепени от това колко бързо се случват технологичните иновации.

Но ако търсите добър наръчник, който да ви помогне да се справите с бъдеще, изпълнено с изкуствен интелект, Дженсън Хуанг вероятно трябва да е начело на списъка ви.

Хуанг е главен изпълнителен директор на Nvidia, производител на чиповете, които са двигател на сегашния бум на AI. Той превърна Nvidia в гигант на стойност над 3 трилиона долара, като предвиди възхода на AI преди почти всички останали и заложи името на компанията си в него.

AI е като междущатска магистрала

Това беше темата на разговора, когато Хуанг наскоро се появи в подкаста Huge Conversations на Клео Абрам. Дискусията е едночасова и ако се интересувате от технологии и бизнес, си заслужава да я изгледате цялата.

Може би приложимото прозрение е съветът на Хуанг за хората, които се чудят как най-добре да се подготвят за предстоящата технологична революция.

В подкаста той оприличава промяната на тази, която настъпила, когато САЩ построили междущатската магистрална система. Този пример служи за илюстрация на това как около транспортната артерия бързо се развива цяла екосистема от други възможности.

„Започват да се създават предградия и разпределението на стоките от изток на запад вече не е проблем. Изведнъж по магистралите се появяват бензиностанции. След това и ресторанти за бързо хранене. Появяват се и мотели, защото хората пътуват из целята страна“, обяснява Хуанг.

Според него AI ще има подобна роля. Машините, които могат да изпълняват много задачи по-добре и по-бързо от хората, ще създадат вълнообразни ефекти, които ще променят начина, по който вършим работата си и живеем живота си.

За целта да разберете и повярвате в тази “магична екосистема”, Хуанг предлага да си зададете два ключови въпроса.

Какво ще се промени, ако изчезне тежката работа, която трябва да върша?

Някои хора се притесняват, че изкуственият интелект може да отнеме работните места и да направи много служители излишни. Хуанг не споделя този страх. Той вярва, че човешката проницателност и креативност ще останат важни, но ще се промени начинът, по който прекарваме времето си. AI ще убие рутинната работа на магарето.

„Да предположим, че работата ви продължава да е важна, но усилията, с които я вършите, от едноседмични се превръщат в почти мигновени, така че досадата отива на нула.“ отбелязва Хуанг.

Представете си, че имате в джоба си програмист с изкуствен интелект, който може да напише всеки код, който си намислите. Или как би се отразило на работата ви, ако можете да опишете груба идея и AI бързо да създаде прототип, с който да започнете проекта си.

Подобни иновации, настоява Хуанг, не трябва да ни карат да се чувстваме застрашени. Те трябва да ни направят овластени и развълнувани от всички възможности за мислене на по-високо ниво и решаване на проблеми.

„Мисля, че това ще бъде невероятно забавно“, казва той.

Как мога да използвам изкуствения интелект, за да върша по-добре работата си сега?

Ако първият въпрос на Хуанг ви кара да се замислите за това как ще изглежда работата ви след 10 години, то вторият ви подтиква да си представите какво можете да направите сега, за да се подготвите за бъдещето.

Хуанг разказва на Абрамс, че има AI наставник с него през цялото време. Това е практика, която той препоръчва на почти всички.

„Ако има нещо, което бих насърчил всички да направят, то е веднага да си намерят AI учител.“

По-общата мисъл на главния изпълнителен директор е, че колкото повече експериментирате с AI сега, толкова по-добре ще сте подготвени да го използвате във ваша полза, когато той се развие.

„Ако бях студент днес, първото нещо, което щях да направя, е да науча AI“, посочва той малко по-късно в подкаста.

Хуанг няма предвид да изучавате техническите детайли на математиката, която стои зад машините - макар че ако се интересувате от това, със сигурност ще е от полза. Той има предвид да си поиграете с настоящите инструменти като ChatGPT и Gemini, за да се ориентирате как да ги използвате ефективно.

„Да се научите да взаимодействате с AI не е по-различно от това да сте човек, който е наистина добър в задаването на въпроси“, твърди той.

Това е умение, което изисква усъвършенстване.

Крайната цел за всички трябва да бъде да мислят как AI може най-добре да ви помогне в работата им.

„Ако днес бях студент, няма значение в каква научна област ще се развивам или каква професия ще упражнявам, ще се запитам как да използвам AI, за да върша по-добре работата си?“

Двата въпроса на Хуанг са чудесно начало, ако искате да разбирате как AI ще ви послужи.

Не липсват материали за AI, които можете да прегледате, за да се опитате да се ориентирате в технологията. Други главни изпълнителни директори, като Сам Алтман от OpenAI и Бил Гейтс, също са изразявали мнението си за това как може да изглежда нашето бъдеще и как да се подготвим.

Дори експертите все още се опитват да разберат бъдещето на технологията, така че не се чувствайте зле, ако и вие сте объркани. Но докато предприемачите все още изграждат бъдещето, всички те са съгласни, че не трябва да позволяваме на тревогата или несигурността да попречат на експериментите.