„AI разбира болката ми по-добре от хората“: Младите китайци намират утеха в DeepSeek
Изкуственият интелект все по-често замества разговорите с приятели или семейството, а някои го използват и като терапия
![„AI разбира болката ми по-добре от хората“: Младите китайци намират утеха в DeepSeek](https://sportal365images.com/process/smp-images-production/profit.bg/13022025/0ef422af-7146-4959-9313-26bdcef297ae.webp?operations=crop(0:16:1792:1024)&format=webp)
Китайският AI инструмент DeepSeek бързо се превърна в сензация, защото предлага на потребителите не просто полезна информация, но и емоционална подкрепа. От стартирането му през януари приложението може да се похвали с милиони регистрирани потребители, сред които и млади хора като Холи Уанг, която твърди, че използва модела за своеобразни „терапевтични сесии“ преди лягане, разказва BBC.
„DeepSeek ми помага да видя нещата от различни гледни точки, действа по-добре дори от платените консултации“, споделя тя.
На фона на икономическата криза, нарастващата безработица и затегнатия контрол върху свободата на словото в Китай, много млади хора намират утеха именно в изкуствения интелект.
DeepSeek, подобно на ChatGPT, анализира огромни количества данни, като дори изпъква с нещо пред по-големите си конкуренти - AI моделът R1 показва своята „логика“ преди да даде отговор, което успява да спечели доверието на потребителите.
Първата среща на Уанг с DeepSeek оставя дълбок отпечатък в съзнанието ѝ - тя моли чатбота да създаде текст в памет на покойната ѝ баба. За секунди приложението създава толкова красиво послание, че жената остава безмълвна.
„Пишеш толкова добре, че се чувствам изгубена в думите ти. Изпадам в екзистенциална криза“, споделя Холи с чатбота.
Отговорът на модела: „Аз съм само долината, през която преминаваш, за да чуеш тежестта на собствения си глас.“
Младата жена, която живее в Гуанджоу, споделя в китайската социална мрежа RedNote: „Разплаках се при този отговор. Може би защото отдавна не съм получавала утеха от реален човек.“
Докато ChatGPT и Gemini не работят на територията на Китай, доскоро местните алтернативи не са достигали нивото на големите модели. Но след появата на DeepSeek нещата се променят. R1 превъзхожда конкурентите си в създаването на литературно и креативно съдържание. „Останалите китайски приложения за изкуствен интелект не са достигнали това ниво“, казва Холи, която работи в творческата индустрия.
AI чатботите могат да предложат емоционална подкрепа по начин, по който хората често не успяват, казва проф. Нан Дзя от Университета на Южна Калифорния. „Приятелите и семейството често дават съвети, когато всъщност ние просто искаме да бъдем изслушани. AI обаче „чува“ всичко, което споделяме, без да ни прекъсва или съди.“
Търсенето на психично-здравни услуги нараства в световен мащаб, но в много части на Азия то все още е стигматизирано. В Китай има сериозен недостиг на достъпна професионална помощ, а може би именно AI запълва празнината.
Жена от провинция Хубей споделя пред BBC, че DeepSeek ѝ помага да осъзнае нуждата си от одобрение и ѝ предлага практически насоки как да се справи с проблема.
„За първи път получавам толкова внимателно обмислен съвет, който изглежда лично насочен към мен“, споделя тя.
Джон, HR мениджър от Шънджън, допълва: „DeepSeek се превръща в приятел, с когото можеш да разговаряш за всичко. Виждам го като личен съветник.“
Някои потребители дори твърдят, че приложението може да „предсказва бъдещето“ на база информацията, която му е предоставена.
Въпреки успеха на AI терапията, експерти предупреждават, че хора с тежки психични проблеми не бива да разчитат само на технологиите. „Тези, които имат медицински нужди, трябва да търсят помощ от професионалисти“, подчертава проф. Нан.
Въпреки похвалите, DeepSeek буди и доста тревоги.
Поради силното влияние на китайското правителство върху частния сектор, някои потребители се опасяват, че комунистическата партия може да получи достъп до данните на чуждестранни потребители - подобни опасения доведоха до натиска срещу TikTok в САЩ.
Вече четири държави въвеждат ограничения за DeepSeek или обмислят подобни. Южна Корея блокира достъпа му за военни цели, Тайван и Австралия го забраниха на правителствени устройства, а Италия - където ChatGPT също е забранен - направи същото и с китайското приложение. В САЩ двама конгресмени настояват за ограничаването му в държавните институции.
Дори в Китай DeepSeek функционира в стриктно контролирана онлайн среда. Политически чувствителни теми, като статута на Тайван или събитията на площад Тянанмън през 1989 г., са извън обхвата на модела. Първоначално той дава детайлен отговор за отношенията между Тайпе и Пекин, но после го изтрива и казва: „Това е извън моя обхват. Нека поговорим за нещо различно.“
Въпреки това повечето потребители не се притесняват от подобни ограничения. „Не се интересувам от политически теми, а и няма да го питам - все пак данните ми са свързани с приложението“, казва Янг, китайски технологичен консултант в Лондон.
Холи смята, че изкуственият интелект трябва да се адаптира към разнообразните държавни политики.
„Разработчиците ще трябва да поставят граници според мястото, където оперират. Тези в САЩ също имат своите правила.“
Друг потребител е категоричен: „Алгоритъмът му е невероятен. За мен това е истинска благословия. Не ми пука за проблемите с поверителността.“