Стейбълкойните могат да „приватизират парите“ като обществено благо според Лагард
Президентът на ЕЦБ предупреди, че цифровите активи създават рискове за националните парични политики и за намаляване на количеството пари в традиционните банки
&format=webp)
Експанзията на стейбълкойните създава риск за отслабване ролята на централните банки в управлението на националната парична политика, заяви президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард.
Нарастващата популярност на този вид цифрови активи като относително стабилни в света на криптовалутите ги направи привлекателни както за инвеститорите, така и за емитентите, но в резултат централните банки са все по-затруднени да определят начина, по който могат да бъдат регулирани, отбелязва Fortune.
По време на среща на централните банкери в Синтра, Португалия, Лагард заяви, че стейбълколните не трябва да бъдат възприемани като парично средство.
„Смятам, че ставаме жертва на известно объркване между пари, платежни средства и платежна инфраструктура, което се ускорява в резултат на някои технологии,“, заяви тя по време на панел с още четирима централни банкери.
Един от въпросите, с които регулаторите и централните банки се сблъскват, когато става въпрос за стейбълкойни, е, че те често се емитират от частни компании, а не от публичния сектор. Сред най-известните емитенти към момента са Circle и Tether, които имат токени, свързани с долара, еврото и китайския юан, допълва Fortune.
„Разглеждам парите като обществено благо, а нас - като държавни служители, които отговарят за осигуряването и защитата на това обществено благо.
Опасявам се, че това размиване на границите, за което споменах по-рано, вероятно ще доведе до приватизация на парични средства. Не мисля, че това е целта, заради която сме назначени да вършим работата си, нито е добре за общественото благо, което са парите.“, заяви още Лагард.
Един от основните рискове, които централните банки виждат в стейбълкойните, е, че ако достатъчно инвеститори ги използват, това ще намали количеството на парите в традиционните банки, следователно ще ограничи ефективността на паричната политика върху икономиката.
„Смятам, че това рискува да подкопае капацитета ни за провеждане на парична политика и рискува да отслаби суверенитета на онези държави, които неволно стават обект на използването на това платежно средство, платежна инфраструктура, респективно предполагаеми пари.“, допълни президентът на ЕЦБ.
Според управителя на Английската централна банка Андрю Бейли стейбълкойните „претендират да са пари“, което ги прави различни от други цифрови активи като биткойн например. Това също така означава, че те трябва да бъдат обект на по-строги регулации, обясни банкерът.
„Стейбълкойните претендират, че имат функцията на средство за размяна на пари и следователно трябва да отговарят на критериите, които всъщност се състоят в това да се гарантира, че ще запазят номиналната си стойност“, допълни той.
Във връзка с тези предизвикателства централните банки работят съвместно със законодателни органи за изготвяне на ново правна рамка за регулация на стейбълкойните.
Миналия месец Сенатът на САЩ прие Закона GENIUS, който осигури първата такава. Това се счита за преломен момент за криптоиндустрията, тъй като по същество проправи път за санкционирани от правителството, частно емитирани цифрови валути, обвързани с щатския долар.
В Южна Корея се наложи Централната банка да разхлаби регулациите на валутните пазари, за да привлече инвеститори, тъй като капиталите бяха изключително насочени към стейбълкойни.
Междувременно Лагард настоява Европейският парламент да ускори въвеждането на законите за надзор на цифровото евро, което би помогнало да се противодейства на влиянието на стейбълкойните.
Други централни банкери също приветстваха стремежа към регулирането им.
Председателят на Фед Джером Пауъл уточни, че регулациите са необходими, тъй като стейбълкойните се превръщат в неизменна част от финансовия свят. „Ако ще имаме такива, а очевидно имаме, трябва да се въведе регулаторна рамка на федерално и щатско ниво, към която мисля, че напредваме“, допълни той.
Гуверньорът на Централната банка на Южна Коре Ри Чанг-йонг заяви, че без подходящ надзор стейбълкойните могат да подкопаят регулирането на капиталовите потоци.