Испания изпреварва Германия като водеща дестинация за убежище в ЕС
Промяната е водена от рязък спад в броя на сирийците, търсещи закрила след падането на режима на Башар Асад
&format=webp)
Германия вече не е водещата дестинация за търсещите убежище в Европейския съюз, след като краят на режима на Асад доведе до значителен спад в броя на сирийците, подаващи молби за закрила, потвърждава доклад, цитиран от Financial Times.
Системата за убежище в ЕС претърпява „значителна промяна“ след свалянето от власт на бившия сирийски президент Башар Асад през декември, според непубликуван доклад на Агенцията на ЕС за убежището (EUAA), до който FT е получил достъп.
Агенцията, базирана в Малта, е регистрирала 64 000 молби за убежище в ЕС през май – последният наличен период – което представлява спад от почти една четвърт в сравнение със същия месец през 2024 г. Основната причина е „изключително рязък“ спад на сирийските заявления – от около 16 000 през октомври миналата година до едва 3 100 през май.
В Германия – традиционно предпочитана страна от сирийските кандидати – общият брой на молбите за убежище през май е спаднал наполовина, до 9 900, спрямо 18 700 през същия месец миналата година.
Според доклада, Испания вече е страната с най-много подадени молби – почти 12 800 през май, спрямо 16 300 през предходната година. Въпреки общия спад, се наблюдава ръст на заявленията от венецуелски граждани, бягащи от „тежката икономическа и политическа криза“ в страната, отбелязва EUAA.
Тази тенденция може да е свързана и с по-строгите мерки срещу имиграцията в САЩ, включително депортирането на венецуелци, добавя агенцията.
През последното десетилетие сирийците бяха най-голямата група търсещи убежище в ЕС, както и в Норвегия и Швейцария. В началото на 2025 г. тази тенденция се е обърнала, като броят на заявленията от сирийци рязко спада, се казва в доклада.
„От февруари насам Германия вече не е водещата дестинация в ЕС; Испания, Италия и Франция са приели повече заявления през май 2025 г.“, се посочва в цитирания от FT доклад.
Италия сега е на второ място по брой подадени молби – 12 300 през май, спрямо 15 500 година по-рано. Една трета от тях са подадени от граждани на Бангладеш и Перу. На трето място е Франция с 11 900 заявления, малко под нивото от предходната година – 12 500. Основните податели са граждани на Конго, бягащи от конфликт, както и афганистанци и хаитяни.
Докладът идва на фона на нарастващ натиск от страна на европейските държави за въвеждане на по-строги мерки срещу нерегламентираната миграция.
По-рано този месец комисарят по миграцията на ЕС Магнус Бруннер оглави делегация в Либия след ръст на пристигащите от политически нестабилната страна, особено към Гърция. Визитата обаче беше прекъсната преждевременно, след като либийските власти поискаха той да напусне.
EUAA подчертава, че спадът в броя на сирийските молби „вероятно не се дължи на промени в политиките за убежище“ в Европа, а по-скоро „отразява променящата се ситуация в Сирия“.
През декември ислямистката бунтовническа групировка Хаят Тахрир ал-Шам свали режима на Асад, слагайки край на жестоката 13-годишна гражданска война. След тази промяна много държави от ЕС временно замразиха разглеждането на молбите на сирийци, макар технически да продължават да приемат нови заявления, отбелязва агенцията.
Въпреки промените в разпределението на новите заявления, Германия вероятно остава страната с най-голямо население от търсещи убежище, тъй като през последните години е приела значително повече кандидати от други страни.
Между 2008 и 2024 г. Германия е предоставила убежище на 150 000 души, в сравнение с около 50 900 в Испания, 40 000 в Италия и 65 200 във Франция, според данни на Eurostat.