Доларът поевтинява
Доларовият индекс е на път да прекъсне най-дългата си серия от седмични повишения от осем месеца насам преди изнасянето на доклада за инфлацията в САЩ. Тя се очаква да не е достатъчна, за да накара Фед да промени паричната си политика.
Щатската валута прояви сериозна слабост вчера и поевтиня спрямо останалите основни валути, след като доларът изглежда свръхкупен от техническа гледна точка.
„Въпреки че макроикономическите показатели се подобряват, очаквам Фед да продължи с политиката си на стимули“, коментира Кенго Сузуки, валутен стратег в Mizuho Securities Co., цитиран от Bloomberg. “Налице са инфлационни опасения в САЩ“, допълва още анализаторът.
Доларовият индекс се понижи с 0.1% до 82.52 рано тази сутрин, като се насочва към понижение от 0.2% за седмицата. Индексът регистрира петседмичен ръст до 8 март, което бе най-дългата му печеливша серия от юни миналата година насам.
Еврото се върна при нива на търговия над психологическото 1.3000, след като вчера не съумя да преодолее важното ниво на подкрепа при 1.2910.
Сериозно повишение отбеляза и паундът, при който подкрепата от 1.4850 спрямо низходящото движение го оттласна сериозно нагоре при нива на търговия над ключовото 1.5000.
От началото на годината до момента доларът е поскъпнал с 3% спрямо 10-те основни валути. Еврото е добавило 1.5% към стойността си, а йената е загубила 8.2% от стойността си.
Японската валута може да поевтинее до 110 йени за долар в следващите 18 месеца, прогнозира Джим О`нийл, ръководител на Goldman Sachs Asset Management в интервю за Bloomberg Television.
„За да станем свидетели на следващата вълна на поскъпване на долара спрямо йената, трябва щатската икономика да се справя толкова добре, че Фед да промени тайминга си за край на програмата от стимули“, коментира О`нийл.
Горната камара на японския парламент одобри кандидатурата на Харухико Курода за ръководител на Централната банка на страната.
„Засега все още има низходящ потенциал при йената“, според Митул Котеча, глобален стратег в Credit Agricole SA. „Има известни очаквания, че сега, след като са избрани, ще се опитат да покажат агресивност в политиката си“, допълва още специалистът.
Щатските индекси се повишиха, като широкият Standard & Poor’s 500 Index е на два пункта от историческия си рекорд, след като изнесени данни вчера посочиха изненадващ спад на молбите за помощи за безработица.