Над 20 свидетели са разпитани досега по разследването срещу криптоплатформата Nexo, разпити се провеждат и в момента, съобщи на пресконференция заместник-главният прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов, цитиран от БТА.

Някои от свидетелите са изразили опасения за своята сигурност, те ще бъдат включени в програмата за защита на свидетели.

Повдигнати са обвинение на четирима души за участие в престъпна група с цел изпиране на пари, данъчни престъпления, компютърни измами и банкова дейност без лиценз. На двама от тях е наложена парична гаранция от 1 млн. лева, други двама се издирват, включително ръководителят на групата.

По думите на Сарафов, според гранична полиция, те не са напускали страната, но има доказателства, че не са в България. На четиримата са назначени данъчни ревизии, както и на свързаните с тях физически и юридически лица.

От своя страна в позиция до медиите от платформата заявиха, че "Nexo категорично и еднозначно отхвърля всички обвинения от страна на българската прокуратура на днешния брифинг“.
„Nexo не е използвана за изпиране на пари и финансиране на незаконни действия, включително тероризъм, както и за заобикаляне на санкции, не са извършвани финансови и данъчни престъпления и това ще бъде доказано по законоустановения ред пред българските съдилища“, добавя се още в съобщението.

В София тече акция срещу финансова схема с криптовалутиЗа по-късно днес е насрочен брифинг на прокуратурата по темата

На брифинга на прокуратурата бе съобщено още, че действията по разследването са започнали септември 2022 г., то се води от голям екип следователи, прокурори и служители на ДАНС. Установено е, че до момента платформата Nexo е използвана от над 660 хиляди адреса на криптоактиви, извършени са над 4 млн. транзакции, осъществени в криптовалута. Общата стойност на извършените трансакции е над 94 млрд. долара – към Nexo и от фирмата. Също така има доказателства за трансакции към човек, уличен в терористична дейност, установен от израелските тайни служби.

Установени са още трансакции на Nexo към различни адреси в криптоборси, свързани с различни киберпрестъпления.

Има доказателства, които сочат към опити за манипулиране на пазари на криптовалути. Събрани са данни за 23 трансакции към адреси на групата от компании Nexo, от санкционирана от ЕС криптоборса в

Русия. Работата по случая продължава с изпращане на молби за правна помощ от чужди държави и други действия.

От NEXO заявиха, че акцията срещу компанията е ненужно показнаДо днешната акция се е стигнало след проследяването на милиони транзакции

По разследването е работено съвместно с британската агенция за борба с престъпността, както и в сътрудничество със САЩ и други страни.

„Има данни, че обвиняемите притежават големи финансови възможности. Знаем, че те разполагат с изключително скъпи имоти в Дубай, Бахамите и Карибските острови, притежават яхти, на един от претърсените адреси са открити 35 картини, сред тях на Пикасо, Дали и Матис, които ще бъдат дарени на Националната художествена галерия. Ще бъде назначен по делото международен финансово-технологичен одит на дейността на Nexo“, съобщи говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

По време на пресконференцията беше съобщено от прокуратурата, че според свидетелски показания преди около половин година е имало среща в Министерството на финансите, организирана от бивш министър на финансите, на която са присъствали дружества, занимаващи се с криптовалута. Установява се кои лица са присъствали. Целта е била да се обсъди как система за разплащане „Борика“ може да се въведе разплащане с криптовалута, съобщава още БТА.

В нормалните държави прокуратурата говори пред съда, а в България – пред медиите, коментира Асен Василев


"В нормалните държави прокуратурата говори пред съда, а в България – пред медиите". Това се посочва в позиция на съпредседателя на „Продължаваме Промяната“ (ПП) Асен Василев, изпратена от пресцентъра на партията по повод брифинга на прокуратурата, на която бе съобщено, че според свидетелски показания преди около половин година е имало среща в Министерството на финансите, организирана от бивш министър на финансите. „Внушенията на прокуратурата, че в Министерство на финансите е проведена някаква тайна среща, на която дружества, занимаващи се с криптовалута, са обсъждали с министър Василев как през системата „Борика“ да извършват разплащания в криптовалута, не отговарят на фактите“, се посочва в позицията. От пресцентъра на ПП информират, че през март 2022 г. в МФ е проведена работна среща, на която официално са присъствали представители на „Борика“ АД, Асоциацията на банките в Българя и на Българска Финтех Асоциация, както и служители на Министерство на финансите - институция, която отговоря за законодателната рамка за разплащателните системи. „Целта на срещата е била да се обсъдят законодателните и технически предизвикателства пред Финтех индустрията в България, с оглед готвените на европейско ниво регулации в сектора MICA и въвеждането на дигиталното евро от Европейската Централна Банка. В разговора е бил поставен и въпросът за сътрудничество между Финтех индустрията, банките и „Борика“ АД като установена разплащателна система, която може да се използва като основа за разплащания с дигитални валути и дигиталното евро. В резултат на срещата беше направена работна група, която да изработи идеи за законодателни промени“, поясняват от ПП. „Димките, пуснати от прокуратурата, имат само една цел: да заглушат дебата за контрол над главния прокурор и липсата на осъдителни присъди по всички ключови разследвания като това за АМ „Хемус“, Капитан Андреево и къщата в Барселона“, пишат в позицията си от "Продължаваме Промяната".

По-рано Тома Биков от ГЕРБ-СДС каза пред журналисти в парламента, че е добре да се провери дали има финансиране на „Продължаваме Промяната“ от лица, свързани с Nexo. Биков добави, че има свързаности на бивш и настоящ депутат от „Продължаваме Промяната“ с Nexo. Той коментира, че в единия случай бившият депутат Ракшиев е представител на Nexo за Пловдив, в другия – Настимир Ананиев е съдружник на един от съсобствениците на Nexo и в същото време е съдружник с гражданин на Руската федерация във фирма “Нефтогаз”. От своя страна депутатът от „Продължаваме Промяната“ Настимир Ананиев каза: "Във връзка с тиражираното мое име относно последните събития искам да заявя, че съм се консултирал с адвокат. Ще предприема конкретни съдебни действия срещу всяко едно лице, което уронва моята репутация и добро име и ме замесва в скандали, които не съществуват." Ананиев добави, че познава Антони Тренчев от 43-ото Народно събрание, в което двамата са били народни представители. „Имали сме намерение за дейност и за съвместни проекти, които, за съжаление, не се осъществиха, тъй като нито на мен, нито на него му стигна времето за това“, обясни Ананиев. Той отрече да е в съдружие с Антони Тренчев или да е в управителни органи на каквито и да е дружества. ГЕРБ явно са новия разследващ орган на прокуратурата, коментира Ананиев и каза, че „може би след закриването на спецпрокуратурата, те са ново разследващо звено“. Няма проблем, нека да разследват, ние нямаме какво да крием, добави Ананиев. Въпросът е, че когато се разследва, трябва да се разследва всичко, а не избирателно, добави Ананиев. Позицията на Nexo „Видно от изявлението на Прокуратурата, участниците в разследването не познават сферата, в която оперира компанията ни, и присъщите ѝ специфики“, заявяват още в позицията си до медиите от Nexo.

„Смятате, че действията на прокуратурата са политически мотивирани, както става ясно от 7000-те публикации в жълто-кафявите медии и опитите да се свържат политическите формации “Продължаваме Промяната” и “Демократична България” с Nexo“, посочват от платформата.

"Когато, водени от будна гражданска съвест и активна позиция, членове на екипа на Nexo са дарявали парични средства на политически партии, това е било по прозрачен начин и в съответствие със закона за политическите партии", добавят от Nexo. Според позицията им, "прокуратурата продължава да не установява международния елемент за акцията срещу Nexo, нито каквато и да било връзка няколкото изброени на случаен принцип юрисдикции, в които Nexo има регистрирани юридически лица. Цитирането на стандартен текст от чуждестранна служба за сигурност вероятно е свързан с искане на информация от българска страна. Ръководството на Nexo е в ежедневна връзка с редица регулатори из целия свят и от естеството на разговорите става ясно, че няма никаква международна координация.
Цялата позиция на Nexo e тук.