Страхът от данък върху енергийните печалби на Острова расте, доверието на бизнеса спада
Според браншова организация, планираното увеличение ще доведе до рязък спад на инвестициите в сектора и до загуба на 13 млрд. паунда за икономиката на Обединеното кралство
Повишаването на данъка върху петролните и газовите компании в Обединеното кралство ще засегне основната цел на правителството за растеж на икономиката, заявиха от сектора.
Според британската организация Offshore Energies UK (OEUK) планираното увеличение ще доведе до рязък спад на инвестициите в сектора и до загуба на 13 млрд. паунда за икономиката на Обединеното кралство в периода 2025-2029 г., което ще застраши 35 000 работни места.
Предупреждението беше отправено в момент, когато водеща бизнес група предупреди, че разговорите за повишаване на данъците и трудовите права са „намалили доверието в средата за бизнес в Обединеното кралство“.
Говорител на Министерството на финансите заяви, че правителството е ангажирано с „конструктивен диалог“ с индустрията относно промените в данъка, съобщи BBC.
Според плановете на правителството, данъкът върху енергийните печалби (EPL), което е официалното наименование на извънредния данък, трябва да се увеличи от 35% на 38% на 1 ноември и ще засегне печалбите на петролните и газовите компании в Обединеното кралство.
Дружествата, работещи в Северно море, вече се облагат по различен начин.
Те плащат 30% корпоративен данък върху печалбата, както и допълнителна ставка от 10%. Това значи, че от ноември общата данъчна ставка върху печалбите на енергийните компании в Обединеното кралство се очаква да нарасне до 78%.
Правителството също така обяви, че иска да удължи срока на действие на данъка до 2030 г. и че ще „затегне“ инвестиционните облекчения, които позволиха на фирмите да намалят размера на платения данък, ако инвестират в проекти, като например зелена енергия, в Северно море.
OEUK заяви, че промените в политиката ще „подкопаят“ способността на отрасъла да „подкрепи главната цел на правителството за стимулиране на икономическия растеж“. Нейният анализ следва предишните опасения на компаниите относно плана на лейбъристкото правителство да увеличи извънредния данък върху печалбите в енергийния сектор.
В анализа на браншовия орган се твърди, че:
1. Очакваните данъчни приходи от производителите на нефт и газ „ще се увеличат в много краткосрочен план“ с 2 млрд. лири, но по-късно ще доведат до загуба на приходи в размер на 12 млрд. лири
2. „Бърз спад“ на инвестициите от 14 млрд. паунда при сегашната данъчна политика до 2 млрд. паунда до 2029 г.
3. Около 35 000 работни места ще бъдат застрашени само през 2029 г., тъй като проектите няма да бъдат реализирани
„Миналата седмица министър-председателят сър Киър Стармър предупреди, че есенният бюджет през октомври, в който правителството ще представи плановете си за данъчно облагане и разходи, ще бъде „болезнен“, припомня BBC.
Разговорите за повишаване на данъците и трудовите права „намалиха доверието в бизнес средата в Обединеното кралство“, смята Анна Лийч, главен икономист в бизнес групата на Института на директорите. Групата заяви, че доверието на бизнес лидерите е спаднало през август, като инвестиционните намерения за догодина са отбелязали най-резкия спад от началото на пандемията.
Очакванията на ръководителите на компании за приходите и броя на служителите също са се понижили миналия месец. „Призоваваме правителството да отдели време, за да разработи правилно политиките в дългосрочен план и да осигури стабилна данъчна и политическа рамка, необходима за стимулиране на доверието на бизнеса и инвестициите“, допълни Лийч.
От сектора отбелязват още, че в продължение на повече от две години петролните и газовите компании в Обединеното кралство са плащали „три пъти“ по-висок корпоративен данък от всеки друг сектор.
„Времето за намаляване на вече нанесените щети и за избягване на по-нататъшното им нарастване изтича. Сега се нуждаем от честен разговор и е необходимо правителството да работи със сектора в кратки срокове.“, категорични са от браншовите организации.
Данъкът върху енергийните печалби беше въведен за първи път от бившия министър-председател Риши Сунак през май 2022 г.
Цените на петрола и газа започнаха да се повишават след края на пандемията и рязко нараснаха след началото на войната в Украйна, което доведе до ударни печалби за енергийните компании.
Тъй като домакинствата бяха засегнати от нарастващите сметки за енергия, правителството беше подложено на натиск. То въведе неочаквания данък, за да подпомогне финансирането на схема за ограничаване на сметките за газ и електроенергия, която вече е прекратена.
Цените на енергията се понижиха след пиковите стойности през 2022 г., но остават високи. Типичната годишна сметка за енергия на домакинствата ще се увеличи с 10% от октомври.
OEUK заяви, че първоначално въведеният EPL е бил замислен като „временен данък в отговор на икономическата среда по това време“. „Безпрецедентните цени на петрола и газа оттогава се върнаха към дългосрочните реални средни стойности и условията на извънредни печалби, за които беше предназначен EPL, отминаха“, категорични са от организацията.
Говорител на Министерството на финансите заяви в отговор:
„Ангажирани сме да поддържаме конструктивен диалог с петролния и газовия сектор, за да финализираме промените за засилване на извънредния данък, като осигурим поетапен и отговорен преход за Северно море. Плановете ни за нов Национален фонд за богатство и Great British Energy ще създадат хиляди нови работни места в индустриите на бъдещето.“