UniCredit затяга хватката върху Commerzbank: Има ли полезен ход Германия
Управителният съвет на Commerzbank е призовал германското правителство да извърши вътрешен преглед на възможното поглъщане, с което да даде на банката 6-месечен период за равносметка
Две трети от работните места в Commerzbank могат да бъдат съкратени, ако UniCredit осъществи агресивно поглъщане на германския кредитор.
Това предупреди във вторник членът на надзорния съвет на Commerzbank Щефан Витман, който е високопоставен служител в германския профсъюз Верди.
„Със сигурност се надяваме да избегнем“ враждебно поглъщане от страна на италианската банка, допълни той в интервю за CNBC.
По думите му, Управителният съвет на Commerzbank е призовал германското правителство да извърши вътрешен преглед на възможното поглъщане, което, както се надява той, ще даде на банката 6-месечен период за равносметка на ситуацията.
„Но ако агресивното поглъщане е неизбежно, смятаме, че две трети от работните места ще изчезнат, че ще има още едно значително съкращение на клонове. Ще видим по-специално, че UniCredit изобщо не иска всички клиенти на Commerzbank, а се фокусира върху предполагаемо най-добрите клиенти, а именно богатите“, обясни той.
„Всъщност, ние сме загрижени за нашата икономическа и индустриална отговорност. Що се отнася до работната сила, върху която профсъюзите, разбира се, са особено фокусирани, тя винаги ще загуби при сливане, независимо от момента“, допълва Витман.
Банката все още не е отговорила на запитването за коментар от CNBC.
Една изненадваща новина
В понеделник UniCredit обяви, че е увеличила дела си в германския кредитор до около 21% и е подала искане за увеличаване до 29,9%, което е сигнал, че може да се стигне до оферта за поглъщане.
По-рано този месец италианската банка придоби 9% дял в Commerzbank, като потвърди, че половината от него е придобит от германското правителство.
UniCredit смята, че в рамките на Commerzbank, втория по големина кредитор в Германия, може да бъде разкрита значителна стойност, но са необходими допълнителни действия, за да може тя да „изкристализира“.
Германия е най-големият акционер в Commerzbank, след като вложи 18,2 млрд. евро за спасяването на кредитора по време на финансовата криза през 2008 г. Вероятно сега правителството ще играе ключова роля при евентуално сливане на банките.
Германският канцлер Олаф Шолц разкритикува хода на италианската банка, като заяви, че „неприятелските атаки, агресивните поглъщания не са нещо добро за банките и германското правителство ясно се позиционира в тази посока“, съобщи Reuters.
Досега изглеждаше, че в краткосрочен план UniCredit е загубила шанса да поеме контрола над Commerzbank и да я слее с дъщерното си дружество HypoVereinsbank, за да създаде най-голямата банка в Германия и една от най-големите в Европа.
Иска ли Берлин голяма германска банка в италиански ръце
Надеждата, че Commerzbank, чиято цена на акциите се понижава от 16 години, един ден може да стане толкова ценна, колкото UniCredit, изглежда умря заедно с нея: акциите ѝ паднаха с 5,7% във Франкфурт, отбелязва в анализ Politico.
„Берлин очевидно не иска да види голяма германска банка в италиански ръце“, коментира Лукас Гутенберг, старши съветник във фондация „Бертелсман“ в Берлин.
„Така че можем да си спестим многото догадки около завършването на Банковия съюз. Ако пазарни решения като това не са приемливи, значи цялата конструкция не е в ред“, допълни той.
Междувременно в Берлин лидерът на Християндемократическия съюз Фридрих Мерц използва възможността да разкритикува „аматьорското“ според него управление на продажбата от трипартийното федерално правителство.
Министерството на финансите обяви по-рано този месец, че ще се опита да продаде дял, който придоби в разгара на кризата през 2008 г., въпреки че трябваше да реализира голяма загуба.
Министърът на финансите Кристиан Линднер, който е подложен на натиск да запълни дупките в проектобюджета за 2025 г., беше заявил, че правителството е „ангажирано с икономическата ефективност“.
Въпреки това Шолц, Линднер и техните съюзници от Зелената партия бяха предположили, че могат да продадат дела си, без да рискуват чуждестранно поглъщане, въпреки че още преди 6 години UniCredit, BNP Paribas и нидерландската ING изразиха интерес към изкупуването на дела на Берлин.
Относителната сила на Commerzbank традиционно е в банкирането на германските Mittelstand, средните компании, които са гръбнакът на германската икономика. Поради това политиците не са доволни, че контролът ще премине към банка в друга държава, тъй като се опасяват, че банката майка може да предизвика свиване на кредитирането в Германия, ако изпадне в затруднение у дома.
След като се ангажира да продаде на търг дял от 4,5%. правителството нямаше друг избор, освен да продаде целия пакет на UniCredit, когато банката предложи висока цена на всички останали участници. В същото време италианците разкриха, че са натрупали още 4,5% чрез свободния пазар.
Това веднага породи опасения сред профсъюзите на Commerzbank, че UniCredit ще използва последващото сливане, за да съкрати хиляди работни места. Управителният съвет на Commerzbank, председателстван от бившия президент на Bundesbank и съветник на Ангела Меркел Йенс Вайдман, се опасяваше от загубата на независимостта на банката.
Предизвиканият натиск доведе до това, че още в петък правителството сигнализира, че засега няма да продава повече от оставащите си 12% от акциите.
На пресконференция в понеделник Мерц се възползва максимално от безредието, злорадствайки, че „каквото и да е било планирано от федералното правителство в тази сделка, то очевидно е излязло напълно извън контрол“, допълва Politico.
Той заяви, че процесът на продажба е „дело на дилетанти“ и „в крайна сметка е катастрофа за германския банков пазар“.
Какво следва
Надзорният съвет на Commerzbank трябва да се събере тази седмица, за да обсъди дела на UniCredit, съобщиха за CNBC запознати източници, пожелали анонимност.
Според представителя на надзорния съвет в германския кредитор, в момента настроението е „много напрегнато“, като добави, че банката е била изненадана от съобщението на UniCredit от понеделник, което определи като „обръщане на 180 градуса в рамките на 48 часа“.
„Главният изпълнителен директор на UniCredit Андреа Орчел заяви в петък, че иска приятелско поглъщане в съгласие с всички заинтересовани страни. А вчера бяхме изненадани от неговия опит за агресивно поглъщане. Това не се връзва“, обясни той.
Според него, двете основни причини да се гледа критично на евентуалното сливане са липсата на банков съюз в Европа и фактът, че UniCredit „е погълнала италиански държавни облигации през последните години“.
Той постави въпроса какво би могло да се случи, ако геополитическото напрежение или „сътресенията“ повлияят на наличието на капитал на UniCredit за финансиране на Commerzbank.
Защо в Европа все още няма Банков съюз
В отговор на финансовата криза от 2008 г. Европейската комисия обяви планове за създаване на Банков съюз, който да подобри регулирането и надзора на банките в региона, припомня CNBC.
Икономистът и бивш управител на ЕЦБ Марио Драги отбеляза в последния си доклад, че банките в Европа са изправени пред регулаторни пречки, които „ограничават капацитета им за отпускане на кредити“, като посочи „незавършения“ банков съюз като един от факторите, които оказват влияние върху конкурентоспособността на финансовите институции в региона.
„Винаги сме се изказвали, включително като представители на служителите в Надзорния съвет, че може и трябва да има сливания на европейско равнище, но само когато е налице банков съюз. И това е втората ни критична точка: първо създайте правилата на играта и предпазните бариери, а след това го направете разумно, когато е ясно на кое поле за игра се намираме“, категоричен е Витман.