Новият президент на САЩ наследява силна икономика: Защо това е предизвикателство
Който и да спечели изборите, той ще трябва да изпълни обещанията си за основен ремонт на икономиката, но без да се отклонява от сегашната траектория на реален растеж
Вълната от изключително добри икономически новини през изминалата седмица създава трудна задача за следващия президент на САЩ: Да не проваля възходящата тенденция.
Дни преди изборите на 5 ноември се очаква инфлацията да се понижи още повече от пандемичния си връх, създаването на работни места в частния сектор надхвърля прогнозите, данните за продажбите на жилища се увеличават, потребителските нагласи са оптимистични, а Брутният вътрешен продукт расте с бързи темпове, макар и малко под някои очаквания.
Според Morning Consult S&P 500 е нараснал с над 50% от встъпването в длъжност на Джо Байдън през януари 2021 г. и с 24% досега през тази година.
„Спомнете си как навлизахме в депресия и всички тези неща... Познайте! Ние имаме най-силната икономика в света. Целият свят!“, заяви президентът във вторник по време на събитие, на което обяви нови безвъзмездни средства за инфраструктура в пристанището на Балтимор, отбелязва CNBC.
На този фон, вицепрезидентът Камала Харис, която се бори за поста на Байдън от Демократическата партия и републиканецът Доналд Тръмп претендират, че са най-добрия избор за бъдещето на американската икономика.
В същото време и двамата се опитват да се представят като отклоняващи се от статуквото, отчитайки продължаващата неудовлетвореност на избирателите от икономиката, въпреки добрите данни на макроравнище.
Според октомврийското проучване на YouGov, 44% от пълнолетните респонденти в САЩ вярват, че „пълният икономически колапс“ е поне малко, ако не и много вероятен. В проучването са анкетирани 1113 пълнолетни граждани на САЩ от 17 до 19 октомври, а допустимата грешка е плюс/минус 3,8%.
Настроенията на икономически песимизъм сред електората накараха както Тръмп, така и Харис да излязат с набор от политически предложения, които обещават ново икономическо бъдеще за американците.
Тръмп обеща универсални мита върху вноса от всички страни, мащабна програма за депортиране на имигранти, задълбочаване на намаляването на корпоративните данъци и др.
Икономисти и дори някои от собствените му съюзници отбелязват, че предложените универсални мита, масови депортации и намаляване на данъците биха могли, поне временно, да предизвикат сътресения в икономиката, предизвиквайки потенциални пазарни сривове.
Харис планира да повиши ставките на корпоративния данък, да въведе федерална забрана за корпоративното ценообразуване в сектора на хранителните стоки и да предостави субсидии и данъчни кредити за жилищно строителство, грижи за деца и др.
Тя се сблъска с критики от икономисти и лидери в корпоративна Америка за предложената от нея забрана за „изнудване“ на цените, както и за плановете ѝ за повишаване на данъците върху корпорациите, допълва CNBC.
Стабилната икономика ще даде възможност на следващия президент на САЩ действително да се съсредоточи върху политиките, с които е водил кампанията си, коментира Джъстин Уолфърс, професор по публична политика и икономика в Мичиганския университет.
За разлика от новите кандидати, и бившият президент Барак Обама, и Байдън встъпиха в длъжност в период, когато „стабилизирането на икономиката трябваше да бъде преди всички техни обичайни управленски приоритети“, допълва професорът. „Това, което трябваше да направят, беше да потушат пожара на рецесията, вместо да изпълняват програмите си“.
Настоящата реалност прави президентските избори още по-значими, казва Уолфърс.
„Ако се намирате в средата на рецесия, независимо дали сте демократ или републиканец, имате една задача: Поправете рецесията. Докато, ако например това, което иска Тръмп, е намаляване на данъците за богатите, а това, което иска Харис, е да се обложат, за да се намалят данъците на средната и работническата класа, всеки от тях има възможност да го направи.“
Следващият президент ще трябва да постигне деликатен баланс: да изпълни обещанията си за основен ремонт на икономиката, която избирателите изглежда не одобряват особено, без да се отклони от сегашната траектория на реален икономически растеж.
При икономика, опустошена от пандемията, Джо Байдън трябваше да изпълни спасителен план, който му даваше свобода на действие да приложи закони за стимулиране и други мащабни политики, за да задържи американските домакинства и предприятия на повърхността.
Докато Байдън се подготвя да напусне Белия дом, добрите икономически показатели от последните седмици помагат да се докаже, че администрацията му, в тандем с Федералния резерв, е успяла да се приземи меко, дори ако американците все още не са го усетили.
The economy posted another great quarter. Real GDP grew by close to 3% annualized in the third quarter, and is up about the same over the past year. Consumers continue to spend and businesses invest strongly. And all this growth is happening with unemployment holding steady at a…
— Mark Zandi (@Markzandi) October 30, 2024
„Трудно е да се види, че икономиката се представя по-добре“, коментира главният икономист на Moody's Марк Занди в публикация в X. „Разбира се, много американци с по-ниски и средни доходи не се възползват от това. Промяната на този аспект е нещото, върху което трябва да се съсредоточат следващият президент и Конгресът“, допълва той.
Камала Харис твърдо защити Закона за чиповете. Тръмп: Сделката е много лоша
Междувременно, в събота Камала Харис разкритикува председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън за предположението, че републиканците може да се опитат да отменят Закона за чиповете, ако спечелят Конгреса.
„Това е само още едно доказателство за всичко, за което всъщност говоря от месеци насам, за намерението на Тръмп да осъществи Проект 2025.“, заяви Харис в Милуоки пред група репортери. „Многократно сме говорили за намерението им да се отърват от Закона за достъпното здравеопазване. Сега искат да се отърват от Закона за чиповете“, допълни кандидатът на демократите.
Законът за чиповете беше приет от Конгреса с двупартийна подкрепа през 2022 г. и отключи финансиране в размер на близо 53 млрд. долара за изграждане на местно производство на полупроводници, които са от решаващо значение за растежа на стратегически отрасли като изкуствения интелект.
От август досега федералното правителство е обявило инвестиции в размер на над 30 млрд. долара по закона.
Харис превърна инвестициите в производството в една от основните точки на своята икономическа платформа.
„Моят план е да продължа да инвестирам в американското производство, в работата, която се извършва от американските работници, поддържащи и издигащи добрите работни места в профсъюзите“, заяви тя в Милуоки и допълни: „Това е начинът, по който ще спечелим съревнованието с Китай през 21-ви век“.
Кандидатът за президент на Републиканската партия Доналд Тръмп атакува Закона за чиповете по време на интервюто си с Джо Роган на 25 октомври.
Той обвини Тайван, че е откраднал „нашия бизнес с чипове“, като призова за мита върху вносните полупроводници.
„Сделата с чиповете е много лоша. Заделихме милиарди долари за богати компании, които да дойдат, да вземат пари назаем и да построят тук компании за производство на чипове, а те така или иначе няма да ни дадат добрите си компании.“, допълни той.
Шок за републиканците: Харис изпревари Тръмп в Айова
И докато изборната надпревара се ускорява с всеки изминал ден до датата 5 ноември, ново шокиращо проучване показва, че Камала Харис води пред Доналд Тръмп в Айова с 47% на 44%. Преднината е в рамките на грешката от 3,4%, но отразява колебанието на избирателите в нейна полза със 7% от септември насам, допълва CNBC.
Резултатите от анкетата на Des Moines Register/Mediacom Iowa Poll са пълна изненада за политическите наблюдатели, тъй като никой сериозен анализатор не е прогнозирал, че кандидатът на демократите може да победи Тръмп в щата.
След приключването на първичните президентски избори нито един от двамата кандидати не е провеждал кампания в щата, който Тръмп с лекота спечели на последните два президентски избора. „Трудно е да се каже, че някой би очаквал това“, заяви пред Des Moines Register социологът Джей Ан Селцър, президент на Selzer & Co. И допълни: „Тя очевидно е скочила във водеща позиция.“
Selzer & Co. провежда проучването сред 808 вероятни избиратели в Айова от понеделник до четвъртък. Компанията се ползва с голямо уважение сред социолозите и нейните резултати обикновено имат значителна тежест сред политическите стратези.
Преднината на Харис в проучването се крепи на силната подкрепа на жените избиратели, особено по-възрастните и политически независимите.
„Възрастта и полът са двата най-динамични фактора, които обясняват тези цифри“, допълва социологът.
Проучването установява, че 3% от анкетираните са подкрепили независимия кандидат Робърт Ф. Кенеди-младши, който прекрати кампанията си, за да подкрепи Тръмп. Кенеди остава в избирателните списъци в Айова.
Същото проучване през септември показа, че Тръмп води с 4% пред Харис. През юни той водеше пред президента Джо Байдън, тогавашния предполагаем кандидат на демократите, с 18%. През 2020 г. Тръмп спечели щата с 8%, а през 2016 г. с 9%.
От щаба на републиканеца публикуваха в събота вечер съобщение, в което нарекоха проучването „отклонение“.
Те отбелязват, че новото проучване на Emerson College сред вероятните гласоподаватели в Айова, публикувано по-рано в събота, показва, че Тръмп води пред Харис с 53% на 43%.
„Des Moines Register е ясно отклонение от проучването. Публикуваната днес анкета на Emerson College далеч по-точно отразява състоянието на действителните избиратели в Айова с далеч по-голяма прозрачност в методологията.“, допълват от щаба на Доналд Тръмп.