Най-младото поколение служители се чувства потиснато.

Масовите уволнения, стагнацията на заплатите и пазарът на труда – всички тези фактори действат притеснително за Gen Z в перспективата на сложна икономическа среда.

По-малко от половината работещи са с положителни нагласи за бъдещето, показва Индексът на доверието на служителите на Glassdoor, публикуван по-рано този месец.

Този брой достигна рекордно ниски стойности, особено за служителите на начално ниво - само 43,4% са оптимисти за 6-месечните бизнес перспективи на техния работодател, което е най-ниският брой, откакто Glassdoor събира данни през 2016 г., съобщава Fortune.

„Начинаещите имат по-малка сигурност на работното място. И тъй като виждат тези икономически препятствия на хоризонта, у тях се появява разбираема загриженост, че може да са първите, които ще загубят работата си при рецесия“, коментира Даниел Жао, водещ икономист на Glassdoor.

Данните отразяват и други проучвания, които показват, че доверието на американските служители е силно засегнато.

Последните данни от LinkedIn показват, те се усещат по-зле за бъдещето, отколкото по време на пандемията през април 2020 г. Двата основни фактора, които предизвикват безпокойството им, са забавянето на пазара на труда и въздействието на изкуствения интелект.

Нестабилността на фондовия пазар тази седмица със сигурност няма да помогне да възвърнат доверието си.

След като така наречените „реципрочни мита“ на Тръмп влязоха в сила, световните пазари се сринаха в сряда, което накара бизнес лидерите да изпаднат в паника.

Въпреки че по-късно през деня Тръмп обяви 90-дневна пауза, с голямо изключение на Китай, който беше засегнат от още по-строги налози, икономистите предупреждават, че са нанесени големи щети.

Пазарите отразиха това в четвъртък, когато акциите отново се понижиха на фона на търговските притеснения.

„Много работодатели намаляват бюджетите си, наемат по-малко служители, а това води до по-малко възможности за изкачване по кариерната стълбица за начинаещите“, казва Жао от Glassdoor.

Според него обаче, за младите служители е важно да загърбят хаоса, доколкото могат, и да се съсредоточат върху това, над което действително имат власт като внимателно планиране на бюджета и подобряване на уменията им в бързо променящата се среда за наемане на работа.

„В момента има много шум в заглавията на медиите и много икономическа несигурност. Но в крайна сметка никой от нас не може да контролира това.“, допълва той.

На този фон обаче, главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън не смята, че в дългосрочен план младите поколения имат много причини да бъдат песимисти, допълва Fortune.

Ветеранът от Уолстрийт вярва, че технологиите ще помогнат на поколението Z и поколението Alpha да живеят по-дълго и по-здравословно, и икономиката вероятно ще върви напред.

Според него, по-младите ще се възползват финансово от наследството, предадено от поколенията на Бейби Бумърите и поколението Х, или т.нар. трансфер на богатство.

„Тези деца или всеки, който е депресиран - стига да няма ядрена война, ще имат невероятен живот“, заяви Даймън в интервю за Fox News.

„Хората казват, че следващото поколение е в лоши условия. Наистина?

Те ще наследят държава, която струва двеста или триста трилиона долара. Вероятно ще доживеят до 120 години; изкуственият интелект ще излекува някои видове рак.

Те не трябва да оплакват положението си, а да погледнат света и да си кажат: „Какво мога да направя? Какво мога да направя по-добре от хората преди мен?“

Не за първи път Даймън споделя такава розова картина за бъдещето на младата работна сила.

През 2023 г. той заяви, че изкуственият интелект не само ще позволи на хората да живеят до сто и повече години, но и ще намали значително работната седмица, като следващото поколение ще работи само 3,5 дни вместо сегашните 5.

„Работете упорито. Учете, учете, учете, четете всички - не влизайте в ехо системата на демократи, републиканци, консерватори, прогресисти. Учете се от всички останали.“, допълва Джейми Даймън съветите си към младите хора.