В продължение на десетилетия американските финансови пазари са смятани за едно от най-привлекателните места за инвестиции. Фондовият пазар обикновено постига солидна доходност, която подкрепя тази репутация.

През 2025 г. обаче този имидж пострада. Митата на Доналд Тръмп, нарастващият държавен дълг и обезценяването на долара засилиха съмненията, че „американската изключителност“ може би е достигнала своя връх.

Акциите в Германия, Хонконг и други пазари регистрираха сериозен ръст през годината, изпреварвайки американските си конкуренти - въпреки че рекордното възстановяване на индекса S&P 500 след срива през април, причинен от митата, донякъде сви разликата.

Но един стратег от Уолстрийт предупреждава инвеститорите да не правят прибързани изводи от краткосрочните колебания.

Много от факторите, които превърнаха американските капиталови пазари в толкова привлекателни, все още са в сила, казва пред MarketWatch Хардика Сингх, икономически стратег във Fundstrat Global Advisors. Само защото чуждестранните акции временно са по-добри, не означава, че това ще се запази трайно.

„Трудно е да си представим сценарий, при който САЩ губят лидерството си през следващите 5 до 10 години“, коментира Сингх. „Вярвам, че лоялността към американския пазар ще донесе сериозни дивиденти за инвеститорите.“

Експертът изтъква четири основни причини, поради които американските компании ще продължат да предлагат най-добра стойност за дългосрочните инвеститори.

1. Иновации

Развитието на изкуствения интелект променя драстично редица сфери - от трудовите пазари и бизнес моделите до образованието.

Китай полага сериозни усилия да навакса, но САЩ остават безспорният лидер в тази област, казва Сингх. Тук са както Nvidia, така и OpenAI - две от водещите компании в света на AI.

Допълнително предимство за Америка е и броят на центровете за обработка на данни, свързани с AI - 26 на брой, според данни на Оксфордския университет. За сравнение: Китай има 22, страните от Европейският съюз - 28, а останалите азиатски страни - общо 25.

2. Производителност

Американските работници са изключително продуктивни, особено в сравнение с колегите си в Европа и Канада.

От 2014 г. насам продуктивността на американския труд е нараснала с 17%, според доклад на RBC Wealth Management. За сравнение, в еврозоната и Обединеното кралство ръстът е едва 5% и 6%, а в Канада практически липсва.

Сингх отбелязва, че AI допълнително ще засили ефективността на труда в САЩ.

3. Големи пари

Въпреки че най-тежката инфлационна вълна от десетилетия насам затрудни милиони американски домакинства, САЩ си остават едно от най-добрите места в света за натрупване на значително богатство.

Според последния доклад на UBS Wealth Management, 35% от световното богатство се намира в САЩ. Страната е и дом на почти 40% от всички милионери в света - четири пъти повече от Китай, който е на второ място.

4. Корпоративни печалби

Американските компании са изключително ефективни в генерирането на възвръщаемост от вложения капитал.

„Никоя друга страна не може да се сравнява с американските технологични гиганти по отношение на динамика и възвръщаемост на инвестирания капитал“, казва Гарет Мелсън, портфолио стратег в Natixis Investment Managers Solutions.

Представителите на така наречената „Великолепна седморка“ - група водещи американски технологични компании - значително превъзхождат по този показател седемте най-големи европейски компании.

S&P 500 достигна нов връх преди доклада за работните места в САЩ

Американските борсови индекси се повишиха в сряда, тъй като инвеститорите следяха развитието на търговските преговори и обсъжданията на законопроектите за бюджета, преди дългоочаквания доклад за заетостта днес.

S&P 500 и технологичният Nasdaq Composite се повишиха съответно с 0,5% и 0,9%, като и двата затвориха на рекордни нива. Dow Jones Industrial Average завърши деня почти без промяна. S&P 500 и Nasdaq Composite отбелязаха лек спад във вторник, след като затвориха на рекордни нива през предходните две сесии. Dow остава на 1,2% от достигането на първия си рекорден връх от декември.

Данните за заетостта на ADP в частния сектор от сряда показаха изненадващ спад от 33 000 работни места през юни, в сравнение с ръста от около 100 000, който икономистите прогнозираха.

Слабите данни идват преди планираното публикуване на доклада за заетостта за юни от Министерството на труда на САЩ.

Икономическите доклади се следят отблизо от инвеститорите, тъй като Федералният резерв заяви, че трябва да види повече данни за това как тарифите влияят на икономиката, преди да намали лихвените проценти. По-слаб от очакваното доклад за заетостта вероятно ще засили очакванията, че Федералният резерв скоро отново ще намали основната си лихва.

Инвеститорите също така следят отблизо събитията във Вашингтон, докато Камарата на представителите гласува огромния законопроект за данъци и разходи, който беше одобрен с тясно мнозинство в Сената в началото на седмицата.

Търговските преговори също са във фокуса на вниманието преди крайния срок 9 юли, който президентът Доналд Тръмп определи за повторно налагане на огромни тарифи, ако САЩ не постигнат споразумения с водещи търговски партньори. Тръмп обяви в сряда сутринта, че е постигнато търговско споразумение с Виетнам, където много големи американски компании имат голямо производствено присъствие.

Nike (NKE) беше големият печеливш на Dow в сряда, като се покачи с 4% до тримесечен връх след обявяването на търговското споразумение между САЩ и Виетнам. Акциите на конкурентния производител на маратонки On Holding, който също произвежда във Виетнам, спечелиха 3%.

(Междувременно Виетнамският борсов индекс се повиши тази сутрин с 0,3% до най-високото си ниво от април 2022 г., показват данни от LSEG.)

Акциите на Tesla се повишиха с 5% в сряда, след като производителят на електромобили публикува данни за глобалните доставки за второто тримесечие, които показват рязък спад спрямо преди година, въпреки но числата бяха приблизително в съответствие с прогнозите на анализаторите.

Акциите на Tesla бяха надолу с над 5% във вторник, тъй като враждата между Илон Мъск и Тръмп отново се разгорещи, като главният изпълнителен директор на Tesla критикува законопроекта за бюджета, а президентът заяви, че бизнесът на Мъск се е възползвал прекомерно от държавните субсидии.

Сред другите технологични акции с мега-капитализация, Apple се покачи с повече от 2%, нараствайки за четвърти пореден ден, докато гигантите в производството на чипове Nvidia и Broadcom напреднаха съответно с 2,6% и 2%, а Alphabet се повиши с 1,6%. Microsoft, Amazon и Meta Platforms леко паднаха.

Акциите в сектора на чиповете бяха като цяло по-високи в сряда. Индексът PHLX Semiconductor затвори с близо 2% по-високо, като ON Semiconductor и NXP Semiconductors скочиха с повече от 4%.

Акциите на Centene (CNC) се сринаха с 40%, след като здравният застраховател оттегли прогнозата си за печалбата за цялата година. Други застрахователни акции, включително United Health, Molina Healthcare и Elevance Health (ELH), също се сринаха, водейки спадащите акции в S&P 500.

Акциите, свързани с криптовалути, се повишиха, тъй като цената на биткойн скочи, търгувайки се на 109 300 долара. Акциите на големия купувач на биткойн Strategy скочиха с близо 8%, а крипто борсата Coinbase Global се повишиха с близо 6%. Riot Platforms и MARA Holdings скочиха съответно с 8% и 13%.

Петролните акции също се повишиха, като фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол в САЩ, се повишиха с 3,2% до 67,55 долара за барел. Chevron и Exxon Mobil добавиха по близо 2%, докато компанията за услуги в нефтените находища Baker Hughes добави 3%.

Фючърсите на златото се повишиха с 0,6% до 3370 долара за унция в късния следобед в САЩ, като отбелязаха покачване за трети пореден ден.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ, която влияе върху разходите по заеми, беше на 4,28%, което е по-високо от 4,25% при затварянето във вторник.

Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, се задържа стабилно на 96,79, след като достигна най-ниските си нива от началото на 2022 г. във вторник.