Пазарът на IPO в Хонконг е в подем. Ето какво подхранва бума
Обемът на новото листване на Хонконгската фондова борса скaча с около 8 пъти до 14 милиарда долара през първата половина на тази година
&format=webp)
Ентусиазмът на инвеститори и компании към пазара на първични публични предлагания (IPO) в Хонконг се завръща с пълна сила, предизвиквайки истинска еуфория на пазар, който в последните години беше до голяма степен изоставен.
Големи сделки и държавно подкрепени инициативи за листване на компании от континентален Китай на борсата в Хонконг доведоха до най-силното полугодие по обем на набран капитал от 2021 г. насам, сочат данни на Dealogic, цитирани от CNBC.
Новите листвания на Хонконгската фондова борса са се увеличили осемкратно - от 1.8 милиарда долара през първата половина на 2024 г. до 14 милиарда долара през същия период на 2025 г., показват данните на Dealogic. Те не включват така наречените SPAC компании — структури, създадени специално за набиране на капитал чрез IPO с цел по-късно сливане с друга фирма.
Така Хонконг е на път да се превърне в световен лидер по нови листинги през 2025 г., изпреварвайки Nasdaq и Нюйоркската фондова борса. Според PwC се очакват до 100 IPO-та в Хонконг до края на годината с общ обем на набраните средства от над 25,5 милиарда долара.
Бумът идва след няколко години на вяло IPO представяне, продиктувано от предпазливо пазарно поведение след пандемията и нестабилен икономически растеж.
През първото полугодие на 2025 г. в Хонконг са осъществени 43 нови публични предлагания, с набрани над 13,6 милиарда долара, което надхвърля сумата, събрана през цялата 2024 г., сочат данни на Wind Information. За сравнение, през 2023 г. е имало едва 73 IPO-та с общо набрани 5,9 милиарда долара, по данни на HKEX.
Какво подхранва възхода?
Стимулиращите политики от страна на китайското правителство, слабата активност на континенталните пазари (A-shares), високата ликвидност и страховете от делистинг в САЩ са сред водещите причини, обяснява пред CNBC Стивън Сун, ръководител на стратегията за китайския капиталов пазар в HSBC.
„Бумът на IPO в Хонконг е силно повлиян от двойните листинги – първо в континентален Китай (A-shares), след това в Хонконг (H-shares)“, посочва Сун. Освен това, приходите от тези листвания често се използват за международна експанзия, като хонконгският долар е по-гъвкав от китайския юан на глобалните пазари.
Подем на китайските акции
През септември миналата година скок в цените на китайски акции -подкрепен от очаквания за икономически стимули - помогна за преобръщане на песимистичните нагласи относно Китай.
През януари 2025 г. излизането на мощния, но достъпен AI модел на DeepSeek ускори ръста на китайските технологични акции и вдъхнови преоценка на иновационния капацитет на страната. Това създаде благоприятна среда за компаниите, търсещи финансиране, отбелязва пред CNBC Юджийн Сяо, стратег в Macquarie.
Индексът Hang Seng е нараснал с 21% от началото на годината, превръщайки се в един от най-добре представящите се борсови индекси в света.
Политика в подкрепа на частния сектор
През февруари китайският президент Си Дзинпин призова водещите бизнеси в страната да съдействат за икономически растеж. Този политически завой, в комбинация с облекчаване на регулациите за чуждестранни листвания, отключи натрупано търсене за IPO - особено от потребителски и технологични компании, по-слабо изложени на геополитически рискове.
Властите в Хонконг също се включиха, като през май стартираха канала "Technology Enterprises Channel" за улеснено одобрение на IPO за технологични и биотехнологични фирми, вече листнати в континентален Китай.
„Политиките в подкрепа на водещи компании за листване в Хонконг дадоха така необходимия тласък на пазара“, коментира Пeрис Ли от Dealogic.
Значителна ликвидност идва от инвеститори от континентален Китай, които се насочиха към акции в Хонконг - вдъхновени от AI бума и големите публични предлагания.
Вторични листинги и големи сделки
Много компании от континентален Китай се насочиха към вторичен листинг в Хонконг. Пример е производителят на батерии Contemporary Amperex Technology, който вече е листнат в Шънджън, но набра над 5 милиарда долара чрез вторично IPO в Хонконг през май - най-голямото подобно предлагане досега през годината.
От над 200 активни IPO кандидата в Хонконг, повече от 40 вече са листнати в континентален Китай, сочат данни на Wind Information.
Сред основните компании с първични листинги в Хонконг тази година са търговци на бабъл чай Mixue Group, Guming Holding, както и платформата за споделено пътуване Caocao Inc.
„Желанието за набиране на капитал извън страната, особено в хонконгски долари, отразява по-широки стратегии за глобална експанзия“, казва Сяо от Macquarie.
На фона на ожесточена конкуренция у дома и засилващото се напрежение със САЩ, Пекин приканва водещите си компании да излязат на международните пазари и да диверсифицират производствените си бази.
Също така, пазарът в Хонконг е по-инклузивен към иновативни сектори като изкуствен интелект, възобновяема енергия, дигитална търговия и биотехнологии, които отговарят на нуждите на китайските компании, отбелязва Уей Ли от BNP Paribas.
Застраховка срещу делистинг от САЩ
Заради напрежението със САЩ и опасенията от нови делистинги, Хонконг се превръща в предпочитан избор за китайските компании.
„Вторичният листинг е своеобразна застраховка за китайски дружества, листнати в САЩ, в случай че се стигне до задължително делистване“, казва Ли от Dealogic и добавя, че повечето от тях вероятно вече са разработили „план Б“ с помощта на финансови консултанти.