Като първото „нейтив“ дигитално поколение, Gen Z възприема и се адаптира към глобалната несигурност по особено сложен начин.

„Израснахме с войната, която кърви от екраните ни...

Видяхме повече дронове, ракети и осакатени деца преди 9 ч. сутринта, отколкото всяко друго поколение преди нас,

казва 25-годишният изследовател на неврологията и изкуствения интелект Амог Мехротра.

Геополитическите сътресения разтърсиха света през последните години – от войната в Украйна през 2022 г. до тази между Израел и Хамас, както и конфликта между Израел и Иран, който засили ядреното напрежение между глобалните сили.

Gen Z освен това се бори с инфлацията, нарастващите цени на жилищата, изменението на климата и масовите уволнения в корпоративния свят. Това поражда дълбоко чувство на несигурност сред мнозина представители на поколението, които се опитват да изградят своето бъдеще.

Имаме чувството, че сме наследили счупени системи, но от нас се очаква да ги поправим,

казва Амог пред CNBC.

За да се справят с реалностите на предизвикателния глобален пейзаж, някои млади хора вкарват язвителен хумор в сериозни ситуации. „Първата ми война, малко съм нервен“, е озаглавен клип в TikTok, който показва ракетна атака към жилищни сгради. Видеото събира 2,3 милиона харесвания. Друг клип в TikTok с 480 000 харесвания показва идеи за дрескод в стил „Трета световна война“ с модели като „военен шик“ и „улично облекло за политически затворници“.

Не на порастването

Когато 26-годишната Танушри Шривастава пристига за първи път във Великобритания от Делхи през 2021 г., тя мечтае да работи за модно списание, но надеждите ѝ са разбити заради икономическата несигурност.

Младата имигрантка завършва магистърската си степен по модна комуникация с амбицията да пробие в модната индустрия. За да остане в Обединеното кралство обаче, тя се нуждае от виза за квалифициран служител, което ограничава възможностите ѝ.

Много работодатели в страната не са склонни да наемат имигранти с петгодишна виза поради свързаните с това разходи. След две години в търсене на работа, Танушри най-накрая намира компания, която се съгласява да я наема и в момента тя вече е изпълнителен директор в агенция за връзки с обществеността.

„Това не беше моят план“, признава тя пред CNBC.

„Произхождам от семейство от средната класа, затова взех заем, за да дойда тук, а беше толкова трудно да си намеря работа.

С инфлацията и всичко, което се променя около правителствените политики и геополитиката, е трудно да вярваш, че утрешният ден ще ти донесе сигурност.

Танушри споделя, че се чувства „безнадеждна“ по отношение на бъдещите си амбиции, тъй като статутът на имигрантите е несигурен както в Обединеното кралство, така и в САЩ.

Перспективата за война я кара да се тревожи за безопасността на семейството си в Индия, особено при неотдавнашните индийско-пакистански конфликти.

Към притесненията ѝ се прибавя и мисълта за закупуване на къща или създаване на семейство, която ѝ се струва недостижима.

На този етап изглежда много рисковано... в момента просто трябва да оцеляваме, това е много скъпо.

Тя обаче не е сама в тревогите си. Много представители на поколението Z отлагат решенията и отговорностите, типични за периода на зрелостта, тъй като справянето с финансовата несигурност остава техен приоритет.

Глобалното проучване на Deloitte за 2025 г. сред Gen Z и милениалите, проведено сред 23 482 респонденти в 44 държави, установява, че над 80% смятат, че дългосрочното им финансово бъдеще и ежедневните разходи играят ключова роля за стреса и безпокойството им.

Почти половината от анкетираните от Gen Z не се чувстват финансово стабилни, а 52% живеят от заплата до заплата. Около 41% се притесняват, че няма да могат да се пенсионират със стабилни доходи.

Да вземеш живота си в свои ръце

Въпреки че много представители на Gen Z са притеснени, някои все пак поемат отговорността за живота си в свои ръце.

24-годишната Амрита Бхасин завършва Калифорнийския университет в Бъркли и трябва да започне работа в Meta, но решава да поеме по пътя на предприемача, осъзнавайки колко нестабилна е станала технологичната индустрия.

След като вижда как много от приятелите ѝ са уволнени и как компаниите все повече прехвърлят работни задачи на изкуствения интелект, тя стига до заключението, че „големите технологии няма да са стабилни завинаги“.

„Има хора, които отиват в колеж, харчат 200-300 000 долара за диплома по информационни технологии, а след това не могат да си намерят работа“, казва Бхасин.

Мислят си: Направих всичко, което трябваше, следвах правилния път. А проблемът е, че това, което е в края на пътя, просто вече не е гарантирано.

Затова смятам, че поколението Z трябва да се води по логиката: Защо да следвам една система, ако тя не ми гарантира работа?“

Виждайки, че другите индустрии също са нестабилни, тя решава да създаде своя компания.

„Предприемачеството не беше по-нестабилно от другите“, убедена е тя. Днес е главен изпълнителен директор на Sotira, подкрепен от рисков капитал B2B пазар за свръхзапаси в логистичната и товарната индустрия.

Младите хора са все по-склонни да работят автономно за себе си. Проучване на Fiverr от 2024 г., проведено сред над 10 000 представители на Gen Z по целия свят, установява, че 70% работят на свободна практика или планират да го направят в бъдеще, а една четвърт се надяват да започнат собствен бизнес, като целта им е да се чувстват финансово комфортно и да се пенсионират по-рано.

29-годишната Харша Пуджари е съсредоточена върху собственото си щастие. Има бизнес, наречен An Honest Media Company, в който е визуален стратег и творчески директор.

Казва, че макар нейното поколение да се сблъсква с нарастващи предизвикателства, свързани с психичното здраве, които се дължат основно на социалните медии, именно този достъп до информация им предоставя уникална възможност.

Процесът на порастването, в който е била изложена на толкова много новини от смартфона си, я е накарал да иска да помогне за създаването на „по-добър свят“, като работи с клиенти, които са по-силно ориентирани към въздействието.

Имаме тази възможност, която поколенията преди нас не са имали, да притежаваме средствата за производство и да можем да работим за себе си.

Мога да прекарвам времето си в проекти, които искам да правя, и да отказвам, ако не ми допадат. Струва ми се, че е по-важно от всякога времето и енергията, които влагаме в нещо, действително да водят до по-добро бъдеще за мен и за човечеството“, каза Харша.

В крайна сметка, въпреки че Gen Z се бори с навигирането на собствения си живот в условията на глобален хаос, мнозина остават оптимисти и поемат контрола не само върху собственото си бъдеще, но и върху това на света.

„Геополитическият конфликт в известен смисъл показва наличието на много проблеми в обществото, нали? Ако някое поколение трябва да се занимава с тези проблеми, нашето върши наистина добра работа“, допълва Бахасин.