Какво очакват родните специалисти за движението при EUR/USD?
Както всяка година, така и в края на тази, верни на традицията, направихме допитване до водещи специалисти за очакванията им за движението на най-популярната на валутните пазари двойка – евро/долар (EUR/USD).
Ето и какви са очакванията на родните анализатори за посоката и тенденциите при двойката през следващата година:
Иван Овчаров, директор "Търговия и ликвидност" в Евро-Финанс
След бурната година за еврото, в която едни прогнози сочеха то да достигне паритет спрямо щатския долар, а други анализатори директно го отписаха след проблемите в икономиките на половин Европа, единната валута спря движението си надолу и възстанови част от загубите си в последните месеци на 2012 г.
Всъщност, ако погледнем движението на цената на EUR/USD за изтичащата година, няма да видим нищо необичайно и то остава в познатите рамки, които се запазват вече повече от 4 години.
Решимостта за реформи, която проявиха през последните месеци европейските лидери, поставя еврото в добра позиция за предстоящата 2013 г.
Още повече, появяват се все повече гласове за това, че Европа може да върви с ускорени темпове за излизане от кризата и да изпревари в това отношение САЩ. Ако това стане факт, можем да видим силна година за еврото.
Петър Кръстев, дилър "Международни пазари" в BenchMark Finance
Следващата година може да е успешна за долара. Това е така, понеже през следващата година глобалното възстановяване вероятно ще премине на по-ниска предавка главно заради забавянето, което наблюдаваме в Китай.
В същото време Европа едва ли ще успее да намери точния механизъм за справяне с набиращата скорост дългова криза, а САЩ са на прага на фискалната пропаст и реалната опасност от рецесия.
Разбира се, ситуацията, в която се намираме, не е чак толкова апокалиптична, но пък е напълно достатъчна, за да смекчи пазарния оптимизъм и да накара инвеститорите да бъдат малко по-умерени и предпазливи в решенията си.
Най-търгуваната валутна двойка EUR/USD продължава да се лута между проблемите на Европа и САЩ, а загубилата валута ще е по-скоро тази, при която проблемите ще натежат малко повече. От тази гледна точка, американският долар изглежда в по-добра позиция, но ако се вземе предвид евровия тренд от последните месеци, изглежда, че двете валути ще си поделят следващата година.
Първата половина на 2013 вероятно ще остане под знака на еврото, което от средата на ноември влезе в силна възходяща поредица и навакса над 4% от стойността си спрямо долара.
Испания, четвъртата по големина икономика в еврозоната, вероятно ще поиска пълна спасителна помощ през първите месеци на следващата година, което ще успокои допълнително пазара и ще потвърди възходящата посока.
В същото време щатският долар ще остане под натиска на монетарната политика на Федералния резерв, който преди седмица пусна отново печатницата за пари и разшири пакета от финансови стимули на рекордните 45 млрд. долара месечно.
Влиянието на кризата върху американската икономика също е много силно, но за разлика от Европа, САЩ разполагат с ресурс за овладяване на ситуацията. Данните от трудовия пазар също го доказват. През септември и октомври безработицата зад Океана падна под 8%, а през ноември вече е 7.7%.
Ако добрата тенденция се запази, през втората половина на годината Фед ще има основание да намали размера на стимулите. Ако до тогава еврозоната не е намерила инструмента, с който да облекчи най-задлъжнелите страни-членки и да запази единството си, доларът ще е в добра позиция да си върне бързо предимството.
Йордан Калоянчев, брокер международни пазари ИП Карол
Краят на годината е време за равносметка и за търгуващите на финансовите пазари. През изминалата година видяхме силен спад на еврото.
По мое мнение, консолидациията при единната валута ще остане в сила и през 2013 г. Към момента липсват сериозни фундаментални фактори, които да я нарушат.
Поради огромният им мащаб обаче на дневна графика трейдърите могат да очакват добри трендове.
Може би най-важното за изминалата 2012 г. при еврото е, че дъното от 1.1876 не бе преодоляно. През юли силите на мечките стигнаха едва до 1.2040, което постави началото на възходящо движение. Агресивната парична политика на Фед и напредъка в реформите в Европа дадоха допълнителна сила на двойката.
През следващата година очаквам възходящото движение да продължи и да достигне стойности от 1.42 – 1.43, където двойката да срещне по-сериозна съпротива. Поради сложната ситуация в американската и европейската икономика обаче, не изключвам преди това още веднъж да се доближим до най-ниските стойности на 2012 г., но без да видим цена под 1.2040.